Jen málokdo si v dnešní době stále ještě dovolí nechat na sobě “působit” své přírodní aroma. Ono totiž u člověka to neplatí stejně jako ve zbytku živočišné říše, kdy přirozený zápach samců dokáže přivábit hordu samiček. U člověka je tomu většinou přesně naopak. A proto výběr toho správného parfému je zásadní a to i pro osobní pocit pohody.
V současné přebohaté nabídce je občas těžké se vyznat a množství názvů a typů je akorát tak ke zmatení. My jsme se pokusili stručně sepsat a vypíchnout nejdůležitější aspekty, které vás při výběru toho správného parfému mohou potkat.
V obchodech naleznete širokou paletu parfémů za neskutečně lákavé ceny. Ovšem nechcete-li nakupovat jen zajíce v pytli, přečtěte si náš stručný návod, respektive popis pojmů, které na vás mohou při výběru parfémů vybafnout.
Co je co?
Mezi nejčastějšími chytáky při výběru “voňavky” jsou termíny jako toaletní voda, parfém, kolínská atd. atd. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? V zásadě jde o množství vonné kompozice.
Parfém obsahuje 15 až 30 % vonných kompozic, parfémová voda neboli Eau de parfum 8 až 15 % a toaletní voda nebo Eau de toilette 4 až 8 % v koncentrovaném lihu. Tzv. kolínská voda (Eau de cologne) obsahuje 3 až 5 % vonných kompozic ve zředěném, často 70% lihu (70 % ethanolu).
Dá se koupit i tzv. tester?
Samozřejmě. A obzvlášt, pokud je parfém určený pro vaši osobní potřebu, a nepotřebujete-li tedy kompletní originální obal, můžete na parfému-testeru ušetřit až několik stovek korun. Parfémy jsou uloženy v kartónové krabičce a opatřeny průhlednou fólií.
Testerům tato fólie chybí a někdy jim může chybět i víčko flakonu. Na jejich vůni to ovšem vliv žádný nemá a tak chcete-li ušetřit, testery jsou určitě zajímavou alternativou. Testery zdarma však nejsou k mání.
Stejná vůně desetkrát jinak.
I jednovaječná dvojčata nejsou stoprocentně stejná. Stejně tak jeden a ten samý parfém nemusí na kažém vonět stejně. Pokožka každého z nás je velmi specifická a každý prostě “voníme” trochu jinak. Promítne se to i do výsledné vůně parfému, který se smíchá s naší přirozenou vůní.
Příkald za všechny – kořeněné jídlo. Náš metabolismus na něj reaguje specifickým způsobem, což se promítne i do “vůně” naší pokožky a tím i do výsledné vůně na ní použitého parfému.
Jak vybrat tu správnou vůni?
Tohle by klidně mohl být celý studijní obor na několik semestrů. V zjednodušené kostce se však dá řídit několika pravidly. Správné použití parfému se řídí dle příležitosti, při které je používán, svou roli může hrát také počasí anebo to, co máte právě na sobě.
Parfémy, tedy nejsilnější vonné koncentráty se zpravidla nanášejí na místa na těle, kde se vytváří největší teplo, resp. kde je největší počet krevních vlásečnic (podkolení jamka, loketní důlek, uční boltec). Dobře se parfém rozvine také, je-li naštříkán na vlasy, těsně nad pokožku hlavy.
Máte-li na sobě oblečení přírodních materiálů či kožešinu, tak na nich se parfém také dobře ujme a plně rozvine svou vůni. Svou roli hraje i teplota či roční doba. V teplejších dnech se více uplatní svěží a jemnější vůně květinové či citrusové. V chladnějším počasí se doporučuje používat těžší balzamické a orientální vůně.
I parfémy mají svůj mozek a cit
Určitě jste se setkali již s pojmy jako hlava či srdce u parfémů. Možná jste však tápali, co přesně tyto pojmy znamenají. Každý správný parfém má složení tzv. vonného akordu, tedy látek, které mají různý stupeň prchavosti.
V zásadě, nanesete-li na sebe daný parfém, některé látky vyprchají po velmi krátké chvíli, některé na vás ulpí po mnoho hodin.
A to je právě hlava, srdce a základ parfému. Hlava jsou látky, které cítíme jako první a které rychle vyprchají. Srdce jsou látky, tzv. buket, které jsou středně prchavé a rozvinou se za několik minut po aplikaci. Základ jsou nejpomaleji prchající látky, které jsou na vás cítit po několik následujících hodin.