Šlehače – jak mohou ulehčit práci?

Spotřebiče

Není žádným tajemstvím, že doma vyrobená šlehačka je mnohem chutěnější, než ta zakoupená v supermarketu. A to je jen jedna ze stovek věcí, které se dají se šlehačem vytvořit. Jak si poradit s výběrem šlehače?

Šikovné hospodyňky, babičky, maminky, dcery a všichni milovníci pečení – zpozorněte! S našimi skvělými šlehači budou vaše dorty a bábovky lahodné jako nikdy. Šlehače nabízíme v různých barvách, velikostech, designech a značkách. Šlehače jsou moderní a kvalitní, vždyť značku jim propůjčili známé firmy, jako například ETA, Moulinex, Philips, Braun a další. Tak neváhejte a pořiďte si do svých domácností jednoho z těchto krasavců.

Co šlehače mohou ulehčit?

Tyto moderní přístroje nepostrádají žádnou důležitou funkci, kterou by měly mixéry mít. Rádi pečete bábovky, dorty a jiné pochoutky? Pak jistě víte, jak je důležité mít krásně jemné a vláčné těsto. S našimi šlehači vás bude pečení bavit ještě víc. Šlehače dokážou dokonale našlehat vajíčkový bílek během několika sekund. Šlehače se snadno obsluhují a udržují. Důležitou součástí každého šlehače jsou zajisté metly, které mohou mít různé využití. Se šlehači nejen uděláte skvělé těsto na dort, ale také připravíte například výbornou bamborovou kaši, či našleháte ovocné kašičky pro vaše nejmenší.

Jaké funkce šlehače mohou nabídnout?

Šlehače slouží zejména ke šlehání, hnětení a míchání různých těst a směsí. Proto jsou jejich důležitou součástí hnětací a šlehací metly, které se dají vyměňovat a snadno se omývají. Součástí většiny modernějších šlehačů jsou i nádobky k mixování, otočné mísy a výkyvné stojany.

Některé šlehače mají dokonce ve svém příslušenství tyčový nástavec, díky kterému je můžete využívat také jako ponorné mixéry. Není to úžasné? Pro snadnou regulaci disponují šlehače hned několika rychlostními stupni, které jsou velmi snadno ovladatelné lehce dostupným tlačítkem.

Zajímavosti o šlehačce

Šlehače jsou oblíbenou složkou mnoha sladkých pokrmů a dezertů. Tato lahodná smetanová pochoutka je neodmyslitelnou součástí tradiční české kuchyně, a proto si zaslouží naši pozornost.

Historie šlehaček sahá až do starověkého Egypta. Egypťané měli zvyk šlehat smetanu do husté konzistence a přidávat ji do svých sladkostí.

První zmínky o šlehačích v Čechách pocházejí z 16. století. Tehdy se objevily první recepty na šlehačkové dorty, které se staly populárními mezi šlechtou.

Nejčastěji se šlehačky vyrábějí z kravské smetany. Ta se zpravidla získává od mléka, které je odstáté a zbavené tuku.

Existuje několik druhů šlehané smetany. Nejznámější jsou šlehačková smetana, která obsahuje minimálně 30 % tuku, a šlehačkový krém, který má vyšší obsah tuku a sladí se cukrem nebo medem.

Šlehačky se nejčastěji používají jako přísada do dortů, zákusků, palačinek, či třeba na ozdobení kávy. Jsou také součástí tradičních českých dezertů, jako je třeba trdelník, ovocný koláč nebo vdolky.

Šlehání smetany není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Je potřeba správná technika a nástroje. Klasicky se šlehačka šlehá ručně metlou nebo pomocí elektrického šlehače. Důležité je šlehat smetanu do správné konzistence – ne příliš tekutou, ale ani příliš tuhou.

Existuje také šlehačka ve spreji, která se prodává ve stlačitelných lahvích. Je to rychlý a pohodlný způsob, jak si přidat trochu šlehačky k dezertu či kávě.

Šlehačka obsahuje vitaminy A, D, E a K a také vápník. Při konzumaci šlehačky však je třeba dbát na míru – nadměrná konzumace mastných pokrmů může být škodlivá pro zdraví.

Přibližná spotřeba šlehačky na obyvatele v České republice činí ročně zhruba 2,5 kilogramu. Češi jsou tedy opravdu šlehačkovými mistry!

Víte, jak poznat kvalitní šlehačku? Dobrá šlehačka by měla mít jemnou a sametovou konzistenci, bez hrudek. Na zuby by se neměla lepit a měla by mít lahodnou chuť.

Šlehačky jsou skutečnou lahůdkou, kterou milujeme a která nám dělá radost. Ať už si ji dopřáváme samotnou nebo ji využíváme jako součást sladkých pokrmů, šlehačka nám vždy přináší potěšení a dokáže zahladit sladkou chuťovou chvíli.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang