Sluchátka přesahují rámec špuntů do uší a náušníků a nyní umí dokonce sledovat srdeční tep a mnoho dalšího. Jak se zorientovat v nabídce sluchátek a jak si správně vybrat?
Zde je průvodce vším, co je potřeba vědět o sluchátkách:
Sluchátka do uší
Výhody: Často se dodávají se zařízeními
Nevýhody: Některá se snadno zauzlují; Mírně invazivní.
Jedna z nejoblíbenějších forem sluchátek, špunty do uší, se často dodávají v balení se smartphony. Pecková sluchátka, která jsou často známá svými zamotanými klubky kabelů, nabízejí především přenosnost. Některá sluchátka do uší dokonce nabízejí nastavitelné možnosti uchycení díky přibalení tří různých velikostí koncovek pro malé, střední a velké zvukovody.
Jedinou nevyhnutelnou nevýhodou sluchátek je, že ne každý chce mít v uších malé špunty. Špunty do uší mohou také vést k celkové bolesti a nepohodlí u uživatelů, jejichž uši jsou příliš malé nebo nejsou tvarovány tak, jak špunty vyžadují pro nasazení.
Sluchátka na uši
Výhody: Vhodnější pro sluchátka s mikrofonem: Přesnější zvuk, než nabízejí špunty do uší; neinvazivní
Nevýhody: Těsné uchycení sluchátek může být časem nepohodlné
Pokud máte v tašce o něco více místa, mohou být sluchátka na uši skvělou volbou, protože často umožňují slyšet širší zvukový prostor, než poskytují špunty do uší. Dosahují toho tím, že umístí širší reproduktor blízko ucha, místo aby do zvukovodu zasunuly menší reproduktor.
Další výhodou sluchátek na uši je, že mnoho sad má pohodlné, měkké polstrování. Pokud jste to nikdy nezkoušeli, můžete si vychutnat melodie se dvěma malými polštářky po stranách obličeje.
Sluchátka na uších však nejsou tak účinná, když nesedí přímo na uchu. A jakkoli jsou polštářky za uši plyšové, některým uživatelům nevyhovuje typicky těsné uchycení sluchátek na uších, které je nutné k udržení optimální polohy pro poslech.
Sluchátka přes uši
Výhody: Pohodlné nošení, které se hodí pro delší poslech.
Nevýhody: Velká a těžkopádná
Sluchátka přes uši využívají pohodlné polstrování sluchátek na uši a poskytují lepší přizpůsobení, protože se umisťují přes celé vaše uši. Protože se jedná o větší sluchátka, jejich prostornější pouzdra umožňují použití větších měničů, což má za následek přesnější zvuk.
Jednou z nevýhod větších sluchátek však je, že zabírají více místa, což znamená, že na hlavě i v tašce máte méně místa na jiné věci.
Sluchátka s aktivním potlačením hluku
Výhody: Inteligentně blokují hluk v pozadí
Nevýhody: Vyžadují nabíjení; mohou být drahá
Ať už jde o blokování řevu motoru při letu na dálnici, nebo o ztišení hovorů s lidmi během dojíždění, častí cestující a další lidé si oblíbili sluchátka s aktivním potlačením hluku. Jsou vybavena mikrofony, které detekují okolní hluk a vytvářejí ve sluchátkách signál pro potlačení hluku, který je o 180 stupňů mimo vlnu detekovaného hluku, čímž ho účinně umlčí.
Kromě toho, že jsou dražší, je jednou z nevýhod sluchátek s potlačením hluku to, že jejich mikrofony a obvody potřebují napájení, takže tyto miláčky budete muset každou chvíli nabíjet.
Sluchátka s pasivním potlačením hluku
Výhody: Potlačuje hluk, aniž by vyžadovala napájení z baterie
Nevýhody: Těsnější uchycení může zvýšit nepohodlí
Sluchátka s pasivním potlačením hluku se snaží blokovat vnější hluk tím, že jednoduše přeruší působení okolního prostředí na vaše zvukovody. Sluchátka na uši a sluchátka přes uši dosahují tohoto účinku těsným utěsněním mezi náušníky a vaší hlavou. Sluchátka do uší dosahují tohoto efektu pomocí hlouběji padnoucích nebo na míru vyrobených náušníků, což znamená, že je nemusíte nabíjet.
Bohužel vytvořením potenciálně těsného uchycení uvnitř zvukovodu se můžete vystavit nepříjemnému zážitku.
Sportovní sluchátka
Klady: Sluchátka s mikrofonem jsou vhodná pro poslech hudby, která je v pohodě: Zůstanou přiléhat k aktivnímu tělu
Nevýhody: Nejsou vhodná pro lidi s brýlemi
Sportovní sluchátka jsou určena pro běžce a další sportovce, kteří se pohybují natolik, že hrozí, že si sluchátka z uší vyvrátí. Tato sluchátka se zavěšují kolem lalůčku nebo se přikládají k hřebenu uvnitř něj. Sportovní sluchátka často používají materiály odolné proti potu a antibakteriální materiály, aby je prvky ve vašem potu nezničily.
Bezdrátová sportovní sluchátka vám dávají další svobodu pohybu podle libosti. Pokud však nosíte brýle, rozmyslete si, než si koupíte pár zahnutých náušníků, protože se o sebe budou třít, což vytváří další možnost nechtěného odpojení.
Skutečně bezdrátová sluchátka
Výhody: Nejlépe se hodí do uší, které jsou vybaveny sluchátky s mikrofonem: Maximální pohodlí
Nevýhody: Snadno se ztrácejí; Nepohodlné rozhraní
Jednou z nejmenších dostupných možností jsou skutečně bezdrátová sluchátka, což jsou malá sluchátka, která sedí v ušních kanálcích a komunikují s telefonem přes Bluetooth. Nejznámějšími skutečně bezdrátovými sluchátky jsou AirPods od společnosti Apple, ale existuje i spousta jiných možností.
Otevřená sluchátka
Výhody: Širší zvuková scéna, přirozeněji znějící zvuk; neblokují okolí
Nevýhody: Své melodie sdílíte s okolím; zvuk z okolí se mísí se zvukem.
Tato sluchátka, která jsou často na dražší straně, používají otevřenou konstrukci, která nezapouzdřuje zvuk z měničů. Otevřená zadní sluchátka někteří upřednostňují pro jejich širší zvukovou scénu, která zní „přirozeněji“ a odehrává se kolem vás, místo aby se vám vlévala do uší.
Nevýhodou je, jak se dalo očekávat, že sluchátka s otevřenou zadní částí propouštějí zvuk ke všem kolem vás. Proto jsou tato sluchátka vhodnější pro soukromé domácí použití než pro galapředstavení venku.
Uzavřená sluchátka
Výhody: Soukromé poslechy; vnější hluk neproniká dovnitř.
Nevýhody: Zvuk je vysílán směrově na vaše uši, nikoliv v okolním prostředí.
Většina sluchátek má uzavřenou konstrukci, díky které zůstane vaše hudba v soukromí, pokud jste si je správně nasadili na uši a hlasitost není přehnaně vysoká. Na rozdíl od svých protějšků s otevřenou páteří mohou sluchátka s uzavřenou páteří díky pasivnímu potlačení hluku blokovat některé okolní zvuky.
Nevýhodou této konstrukce je, že nezískáte sladkou, přirozenou kvalitu zvuku, jakou nabízejí sluchátka s otevřenými zády.