Myčky nádobí jsou automatické stroje, které čistí nádobí zevnitř pomocí vestavěných čisticích prostředků, trysek a dalších zařízení. Co je potřeba před nákupem vědět?
Cenu každé myčky nádobí do značné míry ovlivňuje její kapacita a speciální funkce, jako je automatické vypnutí, upozornění na chybu, upozornění na náplň a další. S tolika funkcemi, které myčky nabízejí, si lze vytvořit to nejlepší rozhodnutí pro nákup.
Krok 1: Kapacita myčky – standardní versus kompaktní velikost
Toto je jeden z nejzásadnějších faktorů, když se rodina rozhoduje pro koupi myčky. Velikost kapacity určuje počet nádobí, které lze umýt v jednom cyklu, udává také spotřebu vody, elektřiny a mycího prostředku potřebného ke splnění jednoho cyklu.
K dispozici je několik velikostí myček nádobí, přičemž každá velikost je určena i pro danou velikost rodiny. Osmnáctipalcová (45 cm) myčka nádobí je obecně vhodná pro novomanžele nebo tříčlennou rodinu. Běžná 24palcová (60 cm) myčka nádobí je vhodná pro 4-6člennou rodinu.
Myčka nádobí s úhlopříčkou 18 palců je kompaktní velikostí myčky a myčka s úhlopříčkou 24 palců je standardní velikostí. Kapacita myček nádobí určuje také cenu, spotřebu energie, funkce a další parametry. Pokud se rodina rozrůstá, standardní velikost myčky by byla dobrým rozhodnutím i do budoucna.
Krok 2: Kontrola typů včetně vestavných, pultových a dalších
Koupě vestavné, přenosné nebo pultové myčky nádobí je zcela na osobní volbě a závisí na tom, zda si rodina dům pronajímá, nebo jej vlastní. Pokud si dům pronajímá bude přenosná myčka vhodná, protože až se rodina rozhodne přestěhovat do vlastního domu, lze ji snadno převézt na nové místo.
Výběr typu myčky nádobí může být také ovlivněn velikostí domu, velikostí domácnosti, četností používání a průměrnou náplní.
Pokud rodina hledá možnosti, které jsou šetrné k její kapse, pak jsou ideální volbou stolní modely. Ty však nemusejí vyhovovat velkým rodinám. Pokud jde o pár nebo malou rodinu, která si pronajímá dům, pak je to nejlepší volba.
Krok 3: Účinné mytí zbytků oleje a tvrdých potravin
Neoddiskutovatelným pravidlem při nákupu jakéhokoli elektronického spotřebiče je, že je třeba zkontrolovat hvězdičky, které spotřebič nese za úsporu energie. Myčka nádobí, která může mít 3 a více energetických hvězdiček udělených Úřadem pro energetickou účinnost (BEE), je ta, na kterou je potřeba dát pozor.
V současné době jsou myčky nádobí energeticky štědřejší a spotřebovávají polovinu energie, než tomu bylo dříve.
Menší spotřeba energie prodloužila délky jednotlivých mycích cyklů. Existují také možnosti rychlého mytí. Vyplatí se poohlédnout po energeticky úsporných myčkách nádobí. Je také důležité zaměřit se na hodnocení energetické účinnosti BEE na každém velkém spotřebiči.
Krok 4: Mycí cykly
V každé myčce nádobí je k dispozici několik typů nastavení mytí. Lehké mytí, běžné mytí, těžké mytí (hrnce a pánve) a další úsporná nastavení. Tato nastavení mytí spotřebovávají různé množství energie, vody a mycího prostředku.
Vnitřní myčka nádobí z nerezové oceli je ekonomickou a také stylovou volbou. Nerezová myčka s ocelovým mycím ramenem nerezaví a je odolnější než ostatní.
Krok 5: Hodnocení výkonu a konkurence
Výkonnost každé myčky nádobí je založena na počtu mycích úrovní, síle trysek a jejich umístění. Je známo, že tříúrovňový systém zajistí dobré mytí a více úrovní zajistí mnohem lepší mytí. Dobrý je také tichý provoz, pokud je zapnutá na delší dobu.
Je dobré zkontrolovat také lešticí roztok a mycí prostředek potřebný k čištění a leštění nádobí. Dětská pojistka, upozornění na chyby, upozornění na hmotnost jsou dalšími faktory, které mohou ovlivnit výkon.
Krok 6: Jak ukládat náčiní a počet poliček
Standardní myčky nádobí mají obvykle dva regály pro umístění nádobí, náčiní. Lze si však pořídit i myčky s jedním nebo třemi stojany po dvou stojanech v závislosti na požadavcích.
Další výhody lze získat díky nastavitelným regálům pro umístění hrnků, šálků, sklenic na víno, lahví a dalších. Lze si také pořídit koš na všechny příbory a další.
Krok 7: Koše na příbory a další funkce
Několik výrobců myček nádobí nabízí také uzavíratelný koš na příbory, který slouží k mytí příborů a dalších věcí. Lze jej použít například na vysoké lžíce.