Banky před schválením úvěrů prověřují svoje žadatele podle bonity. Ti, jejichž jméno figuruje v registru dlužníků SOLUS, budou bankou odmítnuti, protože jsou pro ni rizikoví. Pro úvěr se tak lidé obracejí na nebankovní společnosti, které nabízí půjčku i se záznamem v SOLUS. Co je to SOLUS? Jaké jsou podmínky pro půjčku bez registru SOLUS?
Do registru dlužníků SOLUS se zaznamenávají lidé kvůli nejrůznějším finančním prohřeškům, které mohou být jak velké, tak malé. Banka tyto žadatele o půjčku odmítnou a jedinou zbývající volbou jsou nebankovní půjčky pro lidi v registru nebo soukromé půjčky.
Tyto úvěry jsou snadno dostupné pro širší skupinu žadatelů, která by jinde nedostala šanci na půjčku. Jen málokomu jejich poskytovatelé nevyjdou vstříc. Každému může tento oblíbený finanční produkt pomoci.
Co je to SOLUS?
SOLUS nebo Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům je označení zájmového sdružení právnických osob. Všichni členové sdílejí informace o svých klientech, aby snížili riziko finančních ztrát u poskytovaných služeb.
SOLUS si nelze představovat pouze jako zlého strašáka. Předně je to nástroj bankovních i nebankovních institucí, které si potřebují ověřit bonitu svých žadatelů. Záznamy mohou být jak negativní, tak i pozitivní.
Ve sdružení se nevyskytují pouze bankovní nebo nebankovní společnosti, dokonce i pojišťovny, dodavatelé energií či poskytovatelé mobilních služeb. Aby se člověk dostal do registru SOLUS, stačí zapomenout zaplatit účet za mobilní telefon, elektřinu a splátku úvěru.
Chybovat je lidské, to ví i SOLUS. Záznam v registru dlužníků se vytvoří v prvém případě těm, kteří zapomněli na tři po sobě jdoucí splátky s hodnotou vyšší než 500 Kč, a to na dobu delší než 30 dnů. Druhou možností je neplnění smluvních povinností.
Záznam v SOLUS nezůstane navěky. Při zapomenuté splátce za mobilní telefon je veden 1 rok, v případě splátky jsou to 3 roky. Jestli si lidé nejsou jistí, zda jejich jméno není v registru, za poplatek si mohou nechat poslat výpis.
Bankovní půjčky pro lidi v SOLUS
Žadatel o bankovní úvěr může být bonitní – vysoký plat, řádně splácí své dluhy – avšak na půjčku nedosáhne, jelikož zapomněl zaplatit účet za telefon. Banku nezajímá, z čeho vznikl záznam v SOLUS, důležité je, že ho žadatel o úvěr má.
Jedinou možností, kterou má jinak solidní klient, je splácet dluhy, kvůli nimž záznam vznikl, a vyčkat na vymazání záznamu.
V případě novomanželských hypoték toto může být vážným problémem, protože manželé sdílejí svůj majetek včetně dluhů. Avšak potíž lze vyřešit hypotékou pouze na jednoho z manželů.
Nebankovní společnosti a půjčka se záznamem SOLUS
Nebankovní společnosti jsou tolerantnější ke svým zákazníkům než banky. Je to proto, že cílí na rizikové klienty, na nichž může vydělat. Poskytnuté úvěry zaopatřuje vysokými úroky a sankcemi za nesplácení.
Na internetu je možné dohledat nabídky typu „půjčka bez náhledu do registru“, „půjčka bez nahlížení do registru a SOLUSu“ či přímo „půjčka bez registru SOLUS“ nebo „dlouhodobá půjčka bez SOLUS“, které slibují rychlou půjčku bez toho, aby byl záznam překážkou.
Pokud lidé narazí na takovou nabídku, bude pro ně velmi lákavá. Avšak od roku 2016, kdy vznikla novela zákona o spotřebitelském úvěru, musí každý poskytoval úvěru prověřit svého klienta z hlediska bonity.
Nebankovní půjčky pro lidi v registru toto obcházejí tím, že je nezajímá finanční historie klienta. Soustředí se na jeho aktuální situaci, proto chtějí dokládání příjmů.
Podmínky pro půjčku bez registru SOLUS
Zažádání o půjčku bez registru SOLUS je stejně jednoduché a rychlé jako žádost o půjčku bez registru. Nebankovní společnosti jsou benevolentní k dokládání příjmů i k registru dlužníků.
Pro žádost o půjčku bez náhledu do registru musí lidé splnit tato kritéria:
- plnoletost
- platný doklad totožnosti
- občanství v ČR či povolení k trvalému pobytu na území ČR
- doložitelné příjmy
- vlastní bankovní účet
Tato kritéria jsou nenáročná a splnit je může prakticky každý. Proto je půjčka se záznamem v SOLUS velmi dostupná.
Jak získat půjčku bez registru SOLUS
Pro získání půjčky bez registru SOLUS není třeba nikam chodit. Stačí vyplnit online formulář na stránkách poskytovatele půjčky se záznamem v SOLUSu. V něm se vyplní základní informace, jako je jméno, adresa, kontakt a výše úvěru.
Následně je nutné vyčkat na posouzení žádosti. To bývá velmi rychlé. Pokud klientova žádost bude úspěšná, peníze dostane na účet.
Žadatelé by si vždy měli předem promyslet, zda půjčku skutečně potřebují. Mezi solidními nabídkami lze nalézt i nevýhodné, většinou lichvářské půjčky.
Klady a zápory půjček bez náhledu do registru
Půjčka bez SOLUSu může nabídnout východisko z nouze těm lidem, kteří potřebují finanční podporu. Je však tato půjčka vhodná ke zvážení? To by si měl každý rozhodnout podle sebe a také dle zvážení výhod a nevýhod půjčky pro lidi v registru.
Klady půjčky bez nahlížení do registru a SOLUSu jsou:
- půjčku získá skoro každý
- snadné a rychlé získání peněz
- sjednání online
- neřeší se finanční historie klienta
- benevolentní ověřování
- nabídky první půjčky zdarma – tj. bez úroků
Důležité jsou i zápory půjček pro lidi v SOLUSu:
- možnost vzít si pouze menší finanční částky
- krátká doba splácení (7 dnů, 14 dnů, 30 dnů)
- vysoké úrokové sazby a RPSN
- vysoké poplatky
- za nesplácení hrozí sankce
- neférové podmínky poskytovatelů
Neférovému jednání ze strany poskytovatele se lze vyhnout tak, že si klient vybere ověřenou a seriózní společnost. Solidní obchodník bude mít na svých internetových stránkách licenci od České národní banky.
Nebankovní společnosti zajímá bonita žadatele v tom smyslu, že především svoje služby nabízí méně spolehlivým klientům za účelem vydělat. Většina z nich záznam v registru SOLUS získala kvůli problémům se splácením úvěrů.
Takoví lidé budou pravděpodobně mít problém splácet i půjčku bez SOLUSu. V některých případech mohou být pro rizikové klienty sankce za nesplácení katastrofální.
Půjčky bez SOLUSu a registru od soukromých osob
Kromě nebankovních společností, které nabízí půjčky bez SOLUSu, je tu další možnost – půjčka od soukromé osoby.
Inzerce půjček od soukromých osob zahrnuje půjčky inzerované jako hotovostní úvěr, za který je nutný najít vhodnou zástavu. V některých případech je to nemovitost, záruka v podobě cenného papíru či ručitel.
Soukromý poskytovatel půjček je při posuzování finanční historie žadatele ještě benevolentnější než nebankovní společnosti a bere individuální ohled. Nepožaduje potvrzení příjmů ani nenahlíží do registru dlužníků. Snadné získání půjčky je však kompenzováno nevýhodnými podmínkami.
Inzerce půjček od soukromé osoby se mohou zdát lákavé, dostupné a výhodné. Avšak při bližším zkoumání podmínek a smlouvy klienti zjistí, že se jedná o půjčky od lichváře.
Lichva je v České republice nezákonná a hrozí za ni odnětí svobody. Většinou se půjčka od lichváře pozná podle neúměrných poplatků, zástavy nemovitosti a soukromé půjčky na směnku. Přestože půjčka bez SOLUSu a registru od soukromých osob může znít slibně, při splácení se může stát noční můrou.
Jakou soukromou půjčku ihned zvolit?
Půjčky od soukromníků a soukromé půjčky ihned mohou lidem v nouzi i tak pomoci. Aby se nenapálili a nezvolili půjčku od lichváře, měli by si opatrně vybírat soukromého poskytovatele půjček. Předně by měli zvolit prověřené půjčky od soukromých osob, které mají dobrou reputaci, lze je ověřit a zjistit podmínky jejich úvěru.
Vhodnou možností půjčky od soukromníků je typ úvěru peer to peer (P2P) neboli půjčka od lidí. V praxi si lze půjčku P2P představit tak, že soukromý poskytovatel půjček zapůjčí peníze cizím lidem online po internetu. Vznikne tak soukromá půjčka.
Na rozdíl od tradičních bank půjčky nabízejí soukromí investoři. Všichni žadatelé o půjčku nemusí být úspěšní – záleží na investorech a na tom, zda je zaujmou příběhy žadatelů.
Některé půjčky peer to peer mohou být dostupné i pro dlužníky s registry. Avšak v takových případech bude úroková sazba vysoká. Pokud klient bude úspěšný, díky prověřené půjčce od soukromých osob se vyhne soukromé půjčce na směnku či lichvářům.
Mobil na splátky bez SOLUSu
Některé nebankovní společnosti nákup mobilu na splátky bez SOLUSu vůbec neumožňují. Jiní obchodníci jsou shovívavější a po žadateli budou vyžadovat pouze doložení trvalého měsíčního příjmu. Poté klientovi nabídnou spotřebitelský úvěr, který bude splácet každý měsíc.
V některých případech po dlužníkovi, jenž si koupí mobil na splátky bez SOLUSu, může společnost chtít zaplatit akontaci za poskytnutí úvěru. Toto neplatí ve všech případech.
Půjčka bez SOLUSu a registru – vhodná volba?
O půjčku bez SOLUSu a registru mohou zažádat jak ti klienti, kteří se do registru dostali vlastní malichernou chybou, tak i velcí dlužníci, kteří neumí hospodařit s penězi.
Právě na ně většina neférových společností cílí se svými nabídkami půjček bez registru SOLUS. Aby se klient nenapálil, je lepší vybrat seriózní společnost, která spadá pod ČNB, nebo vhodnou nabídku od soukromých poskytovatelů půjček.
Inzerce půjček od soukromých osob mohou slibovat pohádkové nabídky, avšak právě u takových až moc dobrých inzerátů je lepší být obezřetný. Půjčky od soukromníků mohou být nebezpečné, zvlášť pokud si lidé vezmou úvěr od lichváře. Proto je lepší prověřit si soukromého poskytovatele půjček, názory jiných dlužníků a hlavně jeho nabídku.
Na druhou stranu soukromé půjčky P2P nabírají na popularitě jak mezi dlužníky, tak mezi investory, kteří ji využívají pro zhodnocení peněz.
Před sjednáním půjčky pro lidi v registru by si každý měl pořádně promyslet, zda peníze skutečně potřebuje. V žádném případě by si neměl půjčovat na věci, které nutně nepotřebuje (typickým příkladem je nákup mobilu na splátky bez SOLUSu). Splácení dlužníkovi může spíše uškodit.