Beyblade, jméno, které zní povědomě mnoha dětem a mládeži na celém světě. Tato kultovní japonská hračka a franšíza si získala srdce milionů fanoušků a stala se symbolem zábavy, soutěživosti a kreativity. Od svého vzniku v roce 1999 se Beyblade stal globálním fenoménem, který zahrnuje hračky, televizní seriály, videohry a dokonce i soutěže na profesionální úrovni. Co to vlastně je?
Beyblade
Beyblade je řada točících se hraček původně vyvinutých společností Takara, která byla poprvé vydána v Japonsku v červenci 1999 spolu s debutovou sérií. Po fúzi společnosti Takara se společností Tomy v roce 2006 jsou nyní Beyblady vyvíjeny společností Takara Tomy. Různé hračkářské společnosti po celém světě si hračky Beyblade licencovaly pro své regiony, včetně Hasbro v západních zemích, Sonokong v Jižní Koreji a Takara Tomy pro východní země.
Hračky i jejich názvy byly inspirovány beigomou, tradičním točícím se vrškem. Koncept je podobný deskové hře Battling Tops, kterou v roce 1968 vyvinula společnost Ideal Toy Company. Řada hraček byla uvedena spolu s doprovodnou stejnojmennou manga sérií v roce 1999. V roce 2002 začala společnost Hasbro prodávat hračky Beyblade na mezinárodní úrovni (v licenci společnosti Takara) spolu s koordinovaným vydáváním lokalizovaných verzí televizního seriálu po jednotlivých zemích. V srpnu 2008 vydala společnost Takara Tomy hračku Metal Fight Beyblade; první inkarnaci této hračky po třech a půl letech. Třetí inkarnaci s názvem Beyblade Burst vydala společnost Takara Tomy v červenci 2015.
Kromě formální hry byla pro původní řadu hraček vydána hra se specifickými pravidly. Formální hra se hraje ve dvou a více hráčích. Každý hráč smí mít až tři Beyblady, ale nesmí si vyměňovat části, jakmile zápas začne. Hráči si mohou vybrat kterýkoli ze tří Beyblades, které mají u sebe, pro jakoukoli bitvu v zápase.
Ve hře Metal Fight Beyblade byl zaveden bodový systém. V řadě hraček Beyblade Burst vydává společnost Hasbro vlastní sadu pravidel pro svou řadu hraček. Obecně platí, že hráč, který jako první získá 3 body, vyhraje zápas.
Body se hráči udělují podle toho, jak jeho Beyblade vypadá, protože názvy některých Beybladů se liší v závislosti na regionu; v následujícím textu je použita terminologie společnosti Hasbro a následně terminologie společnosti Takara Tomy.
Typy
Tři hlavní typy Beyblades mají účinnost ve stylu kámen-nůžky-papír, přičemž útok je obecně slabší než obrana, obrana než výdrž a výdrž než útok. Vzhledem k velké variabilitě vlastních návrhů to však není pevné pravidlo. Typy rovnováhy mohou být silné nebo slabé vůči některému z ostatních v závislosti na konkrétních částech.
Stadion
Arénu zvanou Beystadium prodávají obě značky Takara Tomy a Hasbro. Jedná se především o mělkou plastovou vanu, ale může mít i další funkce, které závisí na účelu konkrétního stadionu. Na různých trzích byly vydány různé stadiony. Značky Takara Tomy a Sonokong vyrábějí stadiony Beystadiums podobné těm, které se objevují v manga a anime adaptacích, s otevřenými částmi ve stěnách a otvory po stranách, do kterých lze vystřelit. Hasbro vyrábí stadiony se stěnami vysokými asi 4,7 palce a kapsami, které se místo toho počítají jako vybíhání.
Mezi běžné prvky Beystadionu patří mělký otisk zvaný cyklon/tornádo hřeben, který umožňuje Beybladům typu Attack rychlý pohyb, aniž by se náhodou vyřadili, a cyklonové/tornádové body, což jsou zapuštěné disky v podlaze stadionu, které se volně otáčejí a dodávají bitvě náhodnost. Další prvky mohou být specifické pro sérii, ve které je Beystadium vydán, jako jsou kolejnice ze systému hraček Beyblade Burst Slingshock, velký, téměř miskovitý systém hraček HyperSphere.
Odpalování
Odpalovací zařízení Beyblade (často označované jako BeyLauncher) slouží k odpálení uživatelova Beyblade do bitvy. Vybrané odpalovače mají různé úrovně výkonu v závislosti na ozubených kolech uvnitř a na síle vlastního odpalovacího zařízení uživatele. Odpalovače se liší velikostí a tvarem, přičemž některé z nich používají Ripcords (dlouhé plastové tyče s úchyty na konci a zuby po stranách pro údery do ozubených kol, které po zatáhnutí vypouštějí uživatelův Beyblade) a jiné používají Strings (odpalovače, které jsou postaveny s výsuvným provázkem uvnitř, který po zatáhnutí vypouští uživatelův Beyblade s o něco větší silou). Většina hráčů dává přednost String Launcherům kvůli jejich startovací síle. Odpalovače různých řad, jako jsou 2000/Original, Metal Fight/Fusion a Burst, nelze používat s jinými.
Původní série
„Original Series“ byla první generace vrcholů Beyblade. Byly vyrobeny výhradně z plastu, s výjimkou zátěžových disků a některých součástí základny čepele. Tyto Beyblady se skládaly ze čtyř základních částí: „Bit Chip“, „Attack Ring“, „Weight Disk“ a „Blade Base“. Měla několik podsystémů, jako např:
Řada „Magnacore“, která obsahovala magnetické části, jež k sobě přitahovaly nebo odpuzovaly vršky. Některé stadiony měly navíc body pro připevnění magnetů, které ovlivňovaly vzor pohybu.
Řada „Engine Gear“, která byla představena s řadou G a nahradila typický „Spin Gear“ pokročilejším „Engine Gear“, který ovlivňuje pohyb topu během bitvy.
Tento systém byl vydán v roce 2008 v Japonsku pod názvem „Metal Fight“. Dílčí systém, „Hybrid Wheel System“, byl vydán v roce 2009 v Japonsku a v roce 2010 jej dovezla společnost Hasbro. Hlavním rozdílem tohoto podsystému oproti dřívějšímu systému Metal je nahrazení osamoceného litého kola kombinací plastového „Energy Ring/Clear Wheel“ a „Metal/Fusion Wheel“. To bylo provedeno proto, aby se zabránilo rozbití dílů odpalovacího zařízení.“ V roce 2011 byl představen další systém, systém 4D, který se zaměřuje na o něco složitější díly. Poslední systém, „Zero-G“, se zaměřil na vrcholy „Synchrome“ a nahradil některé díly za mnohem těžší varianty.
Názvy Beybladů lze nyní určit podle jejich dílů. Například Storm Pegasus 105RF má „Pegasus“ Energy Ring/Clear Wheel, „Storm“ Fusion Wheel/Metal Wheel, „105(10,5mm)“ Spin Track/Track a „RF (Rubber Flat)“ Bottom/Performance Tip.
Systém Burst
Tyto hračky jsou navrženy tak, aby se horní část mohla oddělit, pokud vydrží dostatečný počet úderů, čímž vznikne trik „prasknutí“ díky pružině ve špičce Performance Tip. Burst System se skládá ze 3 částí: „Energy Layer“, „Forge Disc“ a „Performance Tip“.
Společnost Toys R Us začala tento systém distribuovat v Kanadě v září 2016 a společnost Hasbro začala hračky distribuovat ve Spojených státech v lednu 2017.