Dětské příkrmy – zavádění, tabulka, kdy a jak začít

NovinkyPro dětiRecepty

Sledování růstu dítěte je pro rodiče vzrušující i nervy drásající krok. Jedním z největších milníků, kterých vaše dítě dosáhne, je zavádění pevné stravy. Vědět, kdy a jak s tímto procesem začít, může být matoucí. Pokusíme se vám sepsat informace, které potřebujete vědět, aby byl přechod na pevnou stravu hladký a pro vaše dítě přínosný.

Zavádění pevné stravy pro vaše dítě může být zábavnou a obohacující zkušeností. S trochou přípravy a trpělivosti můžete svému dítěti zajistit zdravý začátek příjmu pevné stravy.

Dětský příkrm

Dětský příkrm, často nazývaný také „dětská strava“ nebo „příkrm pro kojence,“ je speciálně připravené jídlo nebo kaše, které je určeno pro děti v období, kdy začínají přecházet z mateřského mléka nebo kojenecké formule na tuhé potraviny. Toto období je obvykle zhruba od 4-6 měsíců věku dítěte až do prvního roku života, kdy začínají rozšiřovat svou stravu o pevné potraviny.

Dětský příkrm má několik důležitých funkcí:

  1. Zavádění nových chutí: Příkrm pomáhá dětem objevovat různé chutě a textury potravin. Během tohoto období se děti učí rozpoznávat a přijímat různé chutě, což je důležité pro rozvoj jejich chuťových preferencí.
  2. Nutriční hodnota: Dětský příkrm by měl být bohatý na živiny, které jsou důležité pro růst a vývoj dítěte. To zahrnuje bílkoviny, železo, vápník, vitamíny a minerály.
  3. Postupné přecházení na tuhé potraviny: Příkrm pomáhá dítěti postupně zvykat na tuhé potraviny, protože začínají rozžvýkat a polykat. Postupné zavádění nových potravin umožňuje dítěti rozvíjet jeho žvýkací dovednosti a zažívací systém.
  4. Prevence alergií: V některých případech může dětský příkrm pomoci prevenci alergií tím, že postupně zavádí určité potraviny a sleduje, zda dítě na ně reaguje.

Dětské příkrmy jsou obvykle dostupné ve formě lahodných a snadno stravitelných jídel, jako jsou kaše z obilovin, brambory, ovoce, a masové nebo rostlinné kaše. Tyto příkrmy jsou často vyrobeny tak, aby byly bezpečné pro děti, což zahrnuje důkladnou kontrolu kvality a sterilní balení.

Je důležité, aby se zavádění příkrmů dělo postupně a podle doporučení pediatra. Každé dítě je jedinečné, a proto může být doporučeno odlišné zavádění různých potravin v závislosti na jeho vývoji a potřebách. Při zavádění nových potravin je také důležité sledovat případné alergické reakce a vždy se řídit radami lékaře.

TIP: Pro krmení miminka je dobré mít kvalitní lehátko.

Kdy začít s příkrmy

Odpovědi na tuto otázku se různí napříč pediatry, zdravotnickými organizacemi, dokonce i geografickým rozmístěním. V současnosti se podle Světové zdravotnické organizace doporučuje alespoň 6 měsíců výhradního kojení a poté, pokud dítě vykazuje známky připravenosti pomalu začínat s prvními příkrmy.

Nejlepším znakem připravenosti je dítě, které vás pozoruje při jídle, případně se natahuje po talíři a často tak začne s příkrmy samo, když vám z talíře dokáže něco ukořistit.

Někteří pediatři ovšem doporučují začít s příkrmy už kolem 4. měsíce z důvodu například nízké váhy miminka nebo jiného zdravotního důvodu. Každopádně je důležité vždy sledovat reakce miminka a případně zpomalit a ještě pár týdnů počkat.

Na začátek je vhodné zvolit jednodruhová pyré.

Jak začít s příkrmy – začínáme s příkrmy

V České republice se většinou jako první příkrm doporučuje doměkka uvařená zelenina rozmixovaná na pyré. Po pár dnech se přidá další druh zeleniny, poté pomalu maso, tuk, vejce, mléčné výrobky a samozřejmě i obiloviny. Po zavedení nového druhu je dobré pár dní nezavádět nic dalšího, aby bylo možné vysledovat případnou alergickou nebo jinou nežádoucí reakci.

Pořadí zeleniny je jen na vás, není žádné pevně dané pravidlo, že první musí být zrovna mrkev nebo brambor. Zkuste ideálně sezónní zeleninu nejlépe v bio kvalitě. Zároveň panuje mezi maminkami obava, že pokud miminku nabídnou ovoce dříve než zeleninu, tak už pak zeleninu chtít nebudou, ovšem toto také není pravda.

Miminko rádo ochutnává všechny nové chutě a důležité je vytrvat, může trvat třeba i 15 pokusů, než určitý druh nové potraviny miminku zachutná.

Důležité je, že v prvním roce života se jedná opravdu pouze o „příkrmy“ ke kojení případně umělému mléku, tudíž miminko pouze ochutnává a rozhodně nemusí mít už všechna denní jídla zavedená. Dejte svému dítěti čas a uvidíte, jak ho poznávání nových jídel postupně začne bavit.

S tím souvisí i nerozptylování dítěte během jídla, kdy se plno rodičů uchyluje k pouštění pohádek na mobilech, případně dělají všelijaké show, aby lžičku do dítěte dostali. Dítě si tak pořádně neuvědomuje, že vůbec něco jí, nebo že už je nasycené, což může vést k budoucím problémům s příjmem potravy, nehledě na to, že děti si na zábavu tak zvyknou, že už bez pohádky v mobilu nechtějí sníst vůbec nic.

Metoda BLW

V západních zemích začínají s příkrmy tzv. metodou BLW (Baby Led Weaning, někdy se překládá jako „dítětem řízené přikrmování“ nebo „dítětem vedené odstavení“). Při této metodě se potraviny nemixují na pyré, ale podávají se v takové podobě, aby je dítě dokázalo uchopit do ruky samo a zkoušelo ochutnat podle své vůle, samozřejmě pod dohledem dospělého.

Zelenina a ovoce musí být dostatečně měkké, abyste je dokázali rozmáčknout dvěma prsty, zhruba takovou sílu mají dásně vašeho miminka. Zároveň není potřeba, aby miminko už mělo nějaké zuby, což je častý mýtus u této metody.

Ze začátku je potřeba, aby kousky byly tak velké, aby je dítě udrželo v pěstičce, ideálně dlouhé hranolky, které přesahují z ručičky, a postupně s přibývající zkušeností můžete kousky zmenšovat. Například drobné ovoce se doporučuje až v okamžiku, kdy dítě zvládá pinzetový úchop a umí potravinu v puse dostatečně rozkousat.

Pyré ze sladších druhů zeleniny je skvělý začátek s příkrmy.

Příkrmy 4. měsíc – příkrmy od 4 měsíců – recepty

Pokud je dítě na umělé výživě, většinou se doporučuje začít s příkrmy po ukončeném 4. měsíci (den poté, kdy byly dítěti 4 měsíce), aby se, co nejdříve nahradila umělá výživa pestrou stravou.

U kojených dětí už se názory liší. Někteří doktoři a nutriční specialisti mluví mezi 4. až 6.měsícem o tzv. imunologickém okénku a doporučují v tomto období zavádět příkrmy. WHO (Světová zdravotnická organizace), Ministerstvo zdravotnictví ČR, laktační poradkyně a někteří pediatři naopak doporučují plně kojit do ukončeného 6. měsíce a teprve poté začít s příkrmy, především proto, že se předpokládá, že v této době už se miminku začínají vyčerpávat zásoby železa.

Rozhodně s příkrmy nezačínejte před ukončeným 4. měsícem z důvodu ohrožení kojení, zvýšeného rizika alergií, neboť trávicí a imunitní systém na příkrm ještě není připraven a nadměrné zátěže ledvin.

Odborníci se shodují v tom, že začínat byste měli zeleninou. Vhodná je pro začátek sladší zelenina jako například dýně nebo batáty. Postupně přidávejte maso, nejlépe to s vysokým obsahem železa, a také ryby. Neoddalujte ani kontakt s lepkem ve formě obilnin. Pestrost stravy doplňujte pravidelnými dávkami různého ovoce.

Pokud se rozhodnete počkat s příkrmy až do ukončeného 6. měsíce, postup zavádění bude úplně stejný.

Recepty na příkrmy pro děti ve věku 4–6 měsíců

Brokolicové pyré: Připravte na páře 3–4 růžičky brokolice a rozmačkejte se 125 ml převařené kojenecké vody.

Dýně s batátem: Půl batátu a hrst kostiček dýně uvařte na páře, rozmačkejte se 125 ml převařené kojenecké vody a přidejte kapku olivového olej.

Mrkev s cuketou: Na páře uvařte 1 mrkev, hrst kostiček cukety a cca 20 g dušeného kuřecího masa. Rozmačkejte s převařenou kojeneckou vodou a kapkou olivového oleje do konzistence pyré.

Po několika měsících nácviku už bude vaše dětátko schopné se krmit téměř samo.

Příkrmy 5. měsíc – příkrmy 6. měsíc – jídelníček 6 měsíčního miminka – co může jíst?

Cílem dalšího měsíce příkrmů je do jídelníčku zařadit postupně maso, lepek a žloutek. Postupně do zeleninového příkrmu budeme zavádět uvařené maso. Jak rychle maso do jídelníčku zavedete a jak často jej budete dávat, je na vás a na dítěti. U plně kojených i nekojených zařazujeme příkrmy v polední dávce. 

1. týden 

Brambora uvařená v kojenecké vodě, rozmixovaná na kaši, podávaná lžičkou. Množství dáváme podle chuti dítěte, pokud vše nesní, můžeme jej dokojit.

Mnohdy se doporučuje jako první mrkvový příkrm, z dlouhodobé zkušenosti může mrkev způsobovat u kojenců zácpu, proto doporučuji napřed bramboru a poté mrkev nebo mrkev s bramborou.

2. týden

Brambora s mrkví uvařená v kojenecké vodě a rozmixovaná.

3. týden

Brambora, mrkev a kousek bílého masa – kuřecí, krůtí, králičí, rybí, postupně i libové telecí, hovězí a vepřové, uvařit v kojenecké vodě a rozmixovat, podávat lžičkou, nedoporučujeme podávat v láhvi.

4. týden

Do základu brambora, mrkev, maso lze přidávat různé další druhy zeleniny, ale odděleně, ať zjistíte, zda daný druh dítě toleruje (není na něj alergický) a dobře jej tráví. Pokud je problém, tento druh zeleniny vysazujeme a zkusíme se k němu vrátit po měsíci.

Podle některých zdrojů se do jednoho roku nedoporučuje podávat cibuloviny (cibule, pórek, česnek), kukuřičná zrna celá, papriky, rajčata – rajčatové pyré bez slupek lze.

Svačiny a ovoce

Pokud dítě dobře snáší zeleninové příkrmy, je možné začít místo dopolední dávky mléka zavádět ovocné pyré – základ je dušené jablko, postupně přidávat další druhy našeho českého ovoce – hrušky, švestky, maliny, jahody, borůvky – vše, co obsahuje drobná semínka, je třeba pasírovat. Do jednoho roku se nepodávají citrusové plody. Z jižního ovoce lze do jednoho roku zařadit banán.

Pokud je dítě hladové, může na noc dostávat kaši – rýžovou nebo krupicovou s lepkem v adaptovaném mléce (kojenecké kaše kupované v lékárně).

Po příkrmu dítě nakojte, můžete také začít nabízet vodu, ale ne na úkor kojení. Pokud je dítě na UM a už jej po příkrmu nevyžaduje, nabízejte vodu. Nemusíte pořizovat žádné speciální lahvičky i s ohledem na kojení je nejlepší dítěti vodu nabízet z klasického hrníčku, skleničky či panákovky.

Zvídavá dítka vám při přípravě svačinky budou chtít asistovat.

Příkrmy 7. měsíc – jídelníček 7 měsíčního miminka

Základem stravy dítěte je mateřské nebo umělé mléko, ovocný příkrm dopoledne, masozeleninový příkrm podávaný v poledne a ovocný příkrm nebo mléko odpoledne a mléko nebo kaše večer.

Na oběd budeme dále pokračovat v zavedených příkrmech stejně jako v předchozích měsících. Zavedenou zeleninu mezi sebou můžete libovolně kombinovat, přidávat maso i přílohu.

Nezapomeňte však, že v jeden den byste neměli zavádět více nových potravin. Pokud dítě k dopolední svačině vyzkouší nové ovoce, na oběd už dávejte jen zavedené potraviny a obráceně.

Nemusíte se striktně rozhodovat, zda dítěti budete příkrmy mixovat nebo nabízet ve formě kousků. Můžete to různě kombinovat, tak jak Vám, a především dítěti to vyhovuje.

Můžete například oběd mixovat (mačkat vidličkou) a svačinky nabízet ve formě kousků do ruky. Nabízejte dítěti pouze potraviny ve vhodné konzistenci, velikosti a tvaru, tak aby nedošlo k dušení. Dítě u jídla v židličce nepoutejte a nikdy jej nenechávejte samotné.

Recepty na příkrmy pro děti ve věku 7 a více měsíců

Rajčatová kaše

Ze 2–3 uvařených oloupaných rajčat připravte pyré, přidejte cca 2 lžíce rýžové kaše a zjemněte 1–2 lžícemi bílého jogurtu.

Rizoto se zeleninou

Uvařte hrst rýže a na páře připravte zeleninu, jakou chcete. Doporučujeme růžičku brokolice, hrášek, kukuřici a trochu mrkve. Zeleninu rozmačkejte, zakápněte olivovým olejem a smíchejte s uvařenou rýží.

Zeleninová polévka s kuřetem

V 500 ml neosolené vodě vařte 40–50 min kousky kuřete (kuřecí prsa) s mrkví. Vývar sceďte a povařte v něm kousek květáku a brambor do měkka. Poté vše rozmixujte a přidejte opět kapku olivového oleje. Polévku můžete libovolně naředit nebo připravit jako pyré.

Jídelníček miminka od 8.-9. měsíce do 12. měsíce

Od 8. měsíce přidejte odpoledne jogurt plnotučný, bílý čistý s postupnou dodávkou ovoce, čerstvého nebo dušeného.

Do jednoho roku by dítě mělo mít zavedené téměř všechny druhy potravin. Od roku dítěte, pokud netrpí alergiemi a jinými problémy, můžete postupně přidávat všechny ostatní potraviny z jídelníčku dospělých. Do příkrmů pak můžete začít přidávat i sušené nebo čerstvé bylinky. Soli, pepři, chili a jiným ochucovadlům byste se ale měli v přípravě dětských příkrmů vyhnout i nadále.

  • Snídaně: kojení nebo láhev náhradního mléka, pečivo (rohlík, kousek chleba, sušenka, alternativou je jáhlová, pohanková kaše)
  • Dopolední svačina: ovocná svačinka s přídavkem piškotu nebo kojenecké sušenky s jednoduchým hroznovým cukrem
  • Oběd: masozeleninový pokrm – dobře uvařit (lze místo brambory přidat rýži nebo těstoviny, ale vždy mixované nebo rozmačkané, maso nakrájet na drobné kousky, hrozí vdechnutí drobných zbytků jídla), vyzkoušejte například recept na hovězí s mrkví.
  • Odpolední svačina: bílý jogurt s přídavkem ovoce
  • Večeře: obilninová kaše, kojení nebo láhev náhradního mléka
  • Noc: 1-2 dávky mléka nebo kojení
Příkrmy si můžete předem zamrazit ve tvořítkách na led a ubírat jednotlivé porce.

Tabulka zavádění příkrmů

OdPočet jednotlivých jídelDenní menu
5.-7. měsíc4-5– 2 láhve pokračovacího kojeneckého mléka nebo 2x kojení
– 1 nebo 2 láhve pokračovacího mléka nebo kojení
– 1 jídlo ze zeleniny, či zeleninovo-masový příkrm
6.-8. měsíc4-5– 1 láhev pokračovacího mléka nebo 1 kojení
– Jogurt
– 1 zeleninovo-masový příkrm
– 1 ovocná přesnídávka
– 1 nebo 2 láhve pokračovacího mléka nebo kojení
8.-9. měsíc4– 1 mléčná kaše, 1 láhev nebo 1 kojení
– 1 jídlo se zeleninou, masem, vejci
– 1 ovocné jídlo s jogurtem
– 1 mléčná kaše
– 1 láhev nebo 1 kojení nebo polévka se zeleninou
12. měsíc4– 1 mléčná kaše nebo ovesné vločky v mléce, nebo chléb s marmeládou a sklenice mléka
– 1 jídlo se zeleninou, masem, dezert a nápoj
– Ovoce, piškoty, chléb nebo rohlík
– 1 zeleninové jídlo, například špenát, dezert a voda

Hotové příkrmy ve skleničkách – HiPP příkrmy, Hami první lžička, a další

Rodiče mají často velká očekávání, jak jim miminko začne rychle a hodně ochutnávat, ale opak bývá pravdou. Doma uvařené příkrmy jsou pro mnohé jasnou volbou, ale pokud se se vám nechce vyrábět příkrm kvůli 1-2 lžičkám, můžete vyzkoušet hotové příkrmy ve skleničkách.

Obsahují všechny potřebné živiny v té nejvyšší kvalitě a na trhu je nepřeberné množství značek mezi kterými můžete vybírat v širokém cenovém rozpětí, takže si vybere opravdu každý.

Mezi nejznámější značky patří:

  • HiPP
  • Hami
  • Sunar
  • BABYBIO
  • Salvest
  • Hamánek
  • Nestlé
  • Good Gout
  • Gerber Organic
  • a mnoho dalších

Příkrmy mohou být jednodruhové, poté masozeleninové i ovocné. Příkrmy pro starší miminka obsahují i různé druhy cereálií, případně přílohy typu těstoviny nebo kuskus. Velice praktické je balení v kapsičkách, které jsou jak sladké ovocné, tak slané a dítě se při jejich konzumaci téměř nezašpiní.

Hotové skleničky oceníte hlavně na cestách, kdy nemůžete servírovat čerstvě uvařené jídlo. Skleničku stačí ohřát v teplé vodě nebo mikrovlnce a můžete servírovat.

Už máte vyřešeno, kdy začít s příkrmy a jak miminko přikrmovat, nezapomeňte ale, že zavádění příkrmů je pro miminko něco nového a dejte mu dostatek času na zvyknutí. První lžička je pro něj krokem do velkého světa nových a různorodých chutí.

Ať už budete příkrmy připravovat doma, nebo se spolehnete na hotové příkrmy ve skleničkách, pamatujte, že nejdůležitější je zachovat příjemnou atmosféru a naučit dítě správným stravovacím návykům.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang