Zařizování bytu, koupě auta nebo rekonstrukce domu může být finančně náročné, zvlášť pro mladý pár, který spolu žije a není sezdán. Na řadu proto přichází speciální nabídka bank a nebankovních společností, jíž je partnerská půjčka.
Na rozdíl od novomanželské půjčky páry nemusí dokládat potvrzující dokumenty o sezdání. Partnerská půjčka není možností pouze pro páry. Nabízí se i manželům či dvojici přátel. Důležité je, aby dvojice měla dva příjmy a mohla splácet dluh.
Co je partnerská půjčka?
Partneři jsou jak sezdaný či nesezdaný pár, tak i dvojice přátel nebo rodinní příslušníci. Při žádosti o partnerskou půjčku není důležité, jaký vztah mezi lidmi je. Důležitější je, že mají dva plnohodnotné příjmy a mohou svůj dluh splácet.
O partnerskou půjčku je možné zažádat jak u banky, tak i nebankovní společnosti, ačkoliv většinou pod jiným názvem. Díky dvěma platům je možné zapůjčit si více peněz s lepším úrokem.
Na rozdíl od hypotéky či novomanželské půjčky je partnerská půjčka bezúčelová. To znamená, že účel peněz nebude společnost zajímat. Díky tomu je možné si za úvěr pořídit nový doplněk do domácnosti nebo rekonstrukci domova.
Pro společnosti je partnerská půjčka výhodná stejně tak jako pro klienty. Jelikož za dluh ručí dva žadatelé, snižuje se tak riziko nesplácení. Tato výhodná nabídka finančním společnostem umožňuje vylepšit podmínky partnerské půjčky jako nižší úrok, vyšší suma peněz k zapůjčení či pojištění.
S ohledem na stávající ekonomiku a zvedající ceny v České republice lidé uvítají, že na splácení nebudou sami.
Kdy si vzít novomanželskou půjčku?
Novomanželská půjčka je zavádějící název, který je zaběhnutý z předchozích dob. Tehdejší novomanželské půjčky měly výhodný úrok, jenž byl v některých případech poskytován bez něj.
Novomanželská půjčka je minulostí. Dnešními alternativami jsou:
- hypotéky od bank
- státní hypotéka z programu Vlastní bydlení
Novomanželskou hypotéku jako takovou nyní žádná banka nenabízí. Místo toho nově sezdanému páru představí osobní půjčku s možností spoludlužnictví. Oba manželé budou za úvěr ručit stejně. K sjednání takového úvěru jsou nutné dva podpisy a doložení příslušných dokumentů o uzavření sňatku.
Druhou zmiňovanou možností je půjčka od státu pro mladé hrazená z programu Vlastní bydlení. Zažádat o ni mohou mladé páry, kdy alespoň jednomu z manželů ještě nebylo 40 let, které mají v péči alespoň jedno dítě do 15 let.
Půjčka od státu pro mladé nabízí atraktivní úvěr s nízkým úrokem, jenž je nyní 2,49 % s fixací na 5 let. Vážou se k ní i další výhody, jako snížení úroku o 0,2 % za každé dítě do 15 let, odložení půjčky nebo delší doba splácení.
K zažádání o státní hypotéku na bydlení pár nemusí být sezdaný. Hlavní podmínkou je péče o dítě.
Novomanželská hypotéka jen na jednoho z manželů?
I po sezdaní je možné, aby si hypotéku vzal pouze jeden z manželů. Je to logický krok v případě, kdy je jeden z páru má nevhodnou finanční historii nebo ještě splácí dluhy, zatímco druhý je velmi bonitní.
K získání hypotéky pouze pro jednoho z manželů je nutné, aby se zúžilo společné jmění manželů. K tomu se musí sepsat notářský zápis, v němž bude nově pořízená nemovitost vyjmuta ze společného vlastnictví manželů a bude patřit pouze jednomu.
Touto cestou nemusí být komplikovaný problém vyřešen. K získání hypotéky je nutné doložení příjmů, které musí být dostatečné. Pokud jsou příjmy bonitnějšího partnera shledány jako nedostatečné, musí najít spolužadatele.
K hypotéce se může po doplacení dluhů nebo získání vyššího příjmu přidat i méně bonitní partner.
Partnerská půjčka, nebo novomanželská půjčka?
Hlavní rozdíl partnerské půjčky oproti novomanželské je ten, že se nedokládá účel, k němuž budou peníze využity. Při uzavírání novomanželské půjčky, tedy hypotéky od bank nebo státu, se peníze zapůjčí nejčastěji pro koupi nemovitosti nebo její rekonstrukci.
Hlavní klady a zápory partnerské půjčky
Partnerská půjčka patří mezi nejvýhodnější úvěry, které jsou dostupné na trhu. Jejich hlavními výhodami jsou:
- vyšší částky k půjčení na rozdíl od půjčky pouze na jednoho člověka
- výhodnější úrokové sazby
- bez dokládání účelu
- dlouhá doba splatnosti
- krátkodobá i dlouhodobá půjčka
Je nutné zvážit i nevýhody partnerské půjčky:
- ručí oba žadatelé
- doložení pravidelného příjmu
- sankce za porušení smluvních podmínek
- není důležitý vztah mezi dlužníky
Partnerská půjčka je velmi lákavá nabídka, která v ledasčem předčí i hypotéku od banky.
Partnerská půjčka od banky, nebo nebankovní společnosti?
Banky nenabízí úvěr pod názvem „partnerská půjčka“. Místo toho si pár, většinou ve smyslu nesezdaných dvou lidí, může společně zažádat o půjčku na cokoliv.
Další možností je spotřebitelský úvěr, kdy jeden z párů je žadatel a druhý se uvádí jako spolužadatel. V obou případech společně lidé dosáhnou na vyšší částky než jednotlivec. Na druhou stranu je předem důležité domluvit se na splátkách. V případě rozchodu nebo nemožnosti splácet je obtížné rozvázat smlouvu.
Partnerské půjčky nabízené nebankovními společnostmi za pár považují manžele, nesezdaný pár nebo i dvojici přátel. Na rozdíl od bank je možné, aby si bonitnější klienti zapůjčili vyšší částku. Pro některé klienty může být velkým kladem absence řady poplatků.
Cofidis půjčka
Cofidis je finanční společnost, která je původem z Francie a v České republice funguje od roku 2004. Její specialitou jsou spotřebitelské úvěry a nebankovní půjčky. Díky tomu má velmi bohaté zkušenosti s klienty.
Zároveň nabízí velmi zajímavou nabídku partnerské půjčky. Tato Cofidis půjčka je vhodná jak pro jednotlivce, tak pro partnery. O úvěr mohou zažádat přítel s přítelkyní, manžel s manželkou, nebo dokonce spolubydlící, kteří potřebují koupit nový spotřebič do domácnosti.
Jak Cofidis slibuje, společně pár dosáhne na vyšší částku a získají výhodnější podmínky než samostatně. V porovnání s jinými, standardními spotřebitelskými úvěry poskytovanými Cofidis, je společností nabízená partnerská půjčka výhodnější až o 26 %.
Parametry Cofidis půjčky
Klienti mohou v porovnání se standardním spotřebitelským úvěrem dosáhnout až o 19 % vyšší částky a nižšího úroku, v průměru o 26 %. Při půjčce 100 000 Kč zapůjčené na 12 měsíců bude měsíční splátka 8 740 Kč s úrokem 8,90 % p.a. Při žádosti jednotlivce se úrok zvýší na 12,40 %.
Parametry Cofidis půjčky:
- Půjčka: max. 1 000 000 Kč
- Opakovaná půjčka: až 1 000 000 Kč
- Splatnost: 12 až 120 měsíců
- RPSN: od 3,99 %
- Kontrola výpisu: ano
- Potvrzení příjmu: ano
- Poplatky za sjednání a vedení účtu: ne
- Forma zaslání peněz: bankovní účet
- Doba zaslání peněz: do 24 hodin
O Cofidis půjčku si nemůže zažádat člověk se záznamem v registru dlužníků. Místo toho může zvolit jinou nabídku, třeba Fajn půjčku, při jejímž schvalování se nenahlíží do registru dlužníků.
Podmínky pro získání Cofidis půjčky
Cofidis půjčka je přístupná pro většinu žadatelů. Na rozdíl od běžných nebankovních úvěrů jsou však podmínky pro její získání přísnější:
- věk min. 18 let
- občan České republiky nebo trvalý pobyt na území ČR
- doložitelný příjem
- bez negativního zápisu v registru dlužníků
- platný bankovní účet
- platný telefonický kontakt
- společná domácnost
Pro získání Cofidis půjčky je důležitá bonita. Pokud by měl jeden z klientů záznam v registru dlužníků, byl by shledán jako klient, s nímž hrozí riziko – nesplácení dluhu, nepřiznané dluhy aj.
Další podmínkou, kterou je třeba zdůraznit, je společná domácnost. O partnerskou půjčku nemohou zažádat dva kamarádi, kteří spolu nežijí a chtějí si spolu zakoupit např. lístky na festival.
Cofidis půjčka pro novomanžele
Také Cofidis nabízí novomanželskou půjčku. V tomto případě název není tolik zavádějící. Půjčka pro novomanžele je dostupná těm párům, od jejichž sňatku uplynuly maximálně dva roky. Úvěr získají s lepším úrokem. Půjčit si mohou sumu maximálně ve výši 1 000 000 Kč.
Podmínky pro sjednání půjčky pro novomanžele jsou obdobné jako u partnerské půjčky. Navíc je potřeba doložit příslušné dokumenty o sňatku.
Pojištění půjčky
Při sjednání půjčky se nabízí možnost pojištění, které se vztahuje na čtyři pojistné události:
- ztráta zaměstnání
- dočasná pracovní neschopnost
- úplná a nezvratná ztráta samostatnosti
- úmrtí
Pojištění není zdarma. Klient bude muset uhradit 0,65 % z aktuálního dluhu. S postupem placení dluhu bude i výše pojištění klesat.
Výhody a nevýhody partnerské půjčky
Stejně jako každý úvěr, i tento má svoje plusy a minusy. Na jaké klady se zaměřit a které nevýhody půjčky neopomenout?
Výhody partnerské půjčky:
- rychlý převod peněz (do 24 hodin)
- půjčka bez skrytých poplatků (sjednání a vedení úvěru je zdarma)
- nízký úrok
- možnost pojištění úvěru
- přijatelné podmínky k získání partnerské půjčky
Stejně tak je důležité nezapomenout na podstatné nevýhody Cofidis půjčky:
- pojištění úvěru není zdarma
- důležité je přečíst si obchodní podmínky
- vysoké úroky za nesplácení
U Cofidis půjčky si každý klient vždy musí řádně přečíst obchodní podmínky. V opačném případě ho mohou překvapit vysoké poplatky za provinění proti smlouvě. Obdobně jako u bank či nebankovních společností hrozí dlužníkům sankce za nesplácení úvěru.
Recenze Cofidis půjčky
Fair Credit, Cetelem, nebo Cofidis? Jakou společnost zvolit? Pomohou recenze, zkušenosti a celková hodnocení jiných zákazníků. Díky přečtení ohlasů předchozích klientů lidé poznají, od jaké společnosti si chtějí zapůjčit peníze, a předejdou nepříjemným překvapením v podobě poplatků za poplatek.
Partnerská půjčka od Cofidis se zdá podle parametrů jako výhodný úvěr, jenže je tomu skutečně tak? Klienti v recenzích hodnotí kladně online sjednání půjčky a rychlost převodu peněz. Obdobně píšou i o výhodách, jako je sjednání a vedení úvěru zdarma, možnost pojištění úvěru a opakované čerpání v rámci jedné smlouvy.
Nespokojení zákazníci Cofidis půjčku nazývají jako podvodnou až lichvářkou. Podle názorů negativa vidí v pojištění, které je velmi dobře prezentováno, avšak není zdarma. Dalším negativem jsou poplatky za předčasné splacení částky či vyšší úrok, který kalkulačka nespočítala.
V neposlední řadě si klienti se staršími půjčkami stěžují, že jejich úvěry jsou nesplatitelné v poměru s cenou úroku a poplatky.