Každý turista už určitě zažil situaci, kdy nevěděl kudy kam. Pokud nechce ztrácet čas blouděním po lesích, horách či ve městě, obvykle si pořídit GPS navigaci. Nezáleželo zda cestoval autem, jel na kole, šel pěšky, nebo se třeba plavil po moři – ve všech případech navigace usnadnila cestu. Nyní je GPS součástí chytrých telefonů, ovšem jak tomu bylo dříve?
K tomu, zda lidé stále kupují samostatné navigační zařízení, je třeba vzít v úvahu několik faktorů. V minulosti byla samostatná navigační zařízení, jako například GPS navigace, velmi populární, protože poskytovala spolehlivou a specializovanou navigační službu. Nicméně s rychlým rozvojem mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony, se situace změnila.
Díky chytrým telefonům se GPS funkce stala standardní součástí mnoha mobilních platforem a operačních systémů. To znamená, že lidé mohou využívat navigační služby přímo na svých telefonech bez potřeby kupovat samostatná navigační zařízení.
Aplikace jako Google Maps, Apple Maps a další nabízejí přesné navigační pokyny, aktualizace dopravní situace a různé další funkce, které dříve bývaly charakteristické pro samostatná navigační zařízení.
To znamená, že pro většinu lidí je výhodnější využívat integrované navigační funkce na svých chytrých telefonech, protože to eliminuje potřebu nosit další zařízení. Samostatná navigační zařízení se mohou stále těšit určité oblibě mezi profesionálními řidiči, kteří potřebují zvláštní funkce nebo spolehlivost v oblastech s omezeným pokrytím mobilním signálem.
Celkově vzato, zájem o samostatná navigační zařízení pravděpodobně poklesl s nástupem chytrých telefonů a integrovaných navigačních aplikací, které tyto telefony nabízejí.
Jaká navigace hrála prim? Garmin
Mezi top produkty, o které býval velký zájem, patřila navigace Garmin Dakota 20 Europe Lifetime. Garmin byl dodáván s podrobnou turistickou navigační mapou České republiky Topo Czech 3 a Atlas Czech 8 a základní mapou světa s větší podrobností Evropy s doživotním bezplatným přístupem k aktualizacím.
Přístroj dále obsahoval základní mapu celého světa s vestavěným digitálním modelem terénu, který umožňoval plastické zobrazení mapy na displeji přístroje.
Dotykový displej s úhlopříčkou 6,6 cm a rozlišením 160 x 240 bodů přinášel kvalitní obraz. Navigace vážila pouhých 148,8 g včetně 2 tužkových baterií (AA nebo NiMH) a měla výdrž až 16 hodin.
V navigaci byl také kalendář určující vhodnou dobu pro lov a rybolov. A v případě, že při rybaření navigace spadla do vody, bez poškození vydržela v metrové hloubce až půl hodiny (test IPX7).