Dobrou zprávou je, že existuje nespočet způsobů, jak začít vytvářet chytrou domácnost, a že vytvoření takového domova nemusí stát mnoho. Jak si poradit s zařizováním chytré domácnosti?
V nejzákladnější definici může chytrá domácnost znamenat jakékoli zařízení nebo spotřebič připojený k internetu, který lze ovládat pomocí chytrého telefonu nebo jehož funkce se dá automatizovat.
Zařízení a služby, které dělají domácnost chytrou, se budou u každého jednotlivce lišit. Ve skutečnosti je pravděpodobné, že již nějaký typ zařízení chytré domácnosti doma všichni mají. LED žárovky, které lze stmívat nebo zapínat pomocí chytrého telefonu? Webovou kameru, která monitoruje okna nebo vchodové dveře, případně dětský pokoj?
Odtud se lze dostat ke stále složitějším nastavením a propojit více zařízení dohromady tak, aby aktivace jednoho způsobila zapnutí nebo vypnutí všech ostatních v závislosti na potřebách.
Chytrá světla
Chytrá světla mohou pro začátek snížit účty za energii. Všechna chytrá světla jsou LED diody, které spotřebují mnohem méně elektřiny než žárovky a dokonce i zářivky. Chytrá světla však lze ovládat i prostřednictvím chytrého telefonu a je možné si nastavit rozvrhy, kdy se mají tato světla zapínat a vypínat.
Chytré reproduktory
Chytrý reproduktor umožní namísto vytahování telefonu k ovládání chytrých domácích zařízení pouze vyslovovat příkazy, aby je zařízení plnila. Chytré reproduktory však mohou nejen sdělovat zprávy a předpověď počasí, předčítat recepty, mohou dokonce i objednat pizzu nebo Uber. A také přehrávají hudbu.
Chytré zástrčky
Chytrá zástrčka nebo vypínač je nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak udělat z jakéhokoliv spotřebiče v domácnosti „chytrý“. Připojit například lampu k chytrému vypínači a poté vypínač zapojit do zdi a voilá, lampu bude možné ovládat z telefonu. Lze také nastavit plány zapínání a vypínání zásuvek a propojit je s dalšími zařízeními chytré domácnosti.
Domácí bezpečnostní kamery
Bezpečnostní kamera umožní sledovat dům a mít přehled o tom, kdo přichází a odchází, a to vše z telefonu, tabletu nebo notebooku. Lepší kamery mají také noční vidění a lze je propojit s dalšími zařízeními chytré domácnosti. To znamená, že kamera začne nahrávat, když rodina opustí domov, a přestane nahrávat, když se vrátí.
Chytré zámky
Chytrý zámek umožní nejen zamykat a odemykat dveře pomocí chytrého telefonu, nýbrž také vydávat dočasné propustky ostatním a sledovat, kdo dveře používá. Integrujte zámek s dalšími chytrými domácími zařízeními a lze si nechat automaticky rozsvítit světla, když večer po návratu domů rodina odemkne dveře.
Chytré domácí rozbočovače
Chytrý domácí rozbočovač představuje jednotnou platformu, přes kterou lze ovládat řadu chytrých domácích zařízení, která by spolu jinak nemohla komunikovat. Rozbočovače také umožní automatizovat spoustu procesů.
Lze například nechat rozsvítit světla, změnit teplotu termostatu, spustit přehrávání hudby a spustit okenní žaluzie, když večer odemknete vchodové dveře.
Chytré termostaty
Jednou z nejzřejmějších výhod připojeného termostatu je, že umožní nastavit teplotu v domě na dálku pomocí chytrého telefonu. Pokud je však propojen s dalšími zařízeními chytré domácnosti, jako jsou snímače pohybu a světla, ušetří také v dlouhodobém horizontu peníze tím, že sníží náklady na vytápění a chlazení, protože nebude spotřebovávat energii, když rodina není doma.
Chytré vypínače světel
Pokud máte doma hodně žárovek, může se výměna všech za chytré žárovky rychle prodražit.
Cenově výhodnějším řešením může být instalace chytrého vypínače světel. Funguje jako běžný vypínač, ovšem lze jej ovládat i z chytrého telefonu a propojit s dalšími zařízeními chytré domácnosti. Na rozdíl od většiny ostatních produktů však instalace vypínače světla vyžaduje základní znalosti elektrotechniky, takže si možná bude nutné najmout elektrikáře.
Videozvonky
Pokud má domácnost videozvonek, který vysílá živý přenos do smartphonu nebo tabletu, když někdo stiskne tlačítko u dveří, už nikdy nebude nutné hádat, kdo zvoní. Navíc funguje jako interkom, což je užitečné pro ty, kteří mají problém dostat se rychle ke dveřím. Opravdu dobrá bezpečnostní kamera může pomoci monitorovat i vchodové dveře.
Chytré detektory kouře
Pokud se v domě objeví kouř (nebo požár), může připojený detektor kouře upozornit chytrý telefon. Navíc mohou automaticky zapnout chytrá světla, což komukoliv, kdo je v domě, usnadní bezpečný únik.
Robotické vysavače
Díky nim nebude vysávání taková otrava. I tak bude potřeba čas od času vytáhnout klasický vysavač, ovšem robotický vysavač pomůže omezit každodenní hromadění prachu a zvířecích chlupů. A díky svému nízkému profilu se robotický vysavač dostane i do obtížněji dostupných míst, například pod postel nebo komodu.
Univerzální dálkové ovládání
Lepší je ovládat všechna svá zařízení – televizor, stereo, chytrou pračku, kabelovku a další – pouze jedním zařízením. Některé univerzální dálkové ovladače navíc umožní ovládat i zařízení chytré domácnosti, jako jsou světla a termostat. A tyto ovladače lze propojit s Alexou, takže lze přepínat kanály a další funkce pomocí hlasu.
Chytré otvírače garážových vrat
Přidání chytrých funkcí do garážových vrat znamená, že je lze ovládat z telefonu, avšak hlavně, že vrata mohou majitele upozornit, pokud se otevřou, když není doma. Lze je také propojit se světly a chytrými kamerami, které se aktivují, pokud se vrata otevřou.