Většina českých bank cizincům příliš nevěří – mají obavy, zda dostanou své peníze zpět. Z tohoto důvodu je půjčka pro cizince a Slováky, i bez trvalého pobytu, složitější na schválení. Co je potřeba a jak na to, když člověk narozený v jiné zemi potřebuje půjčit peníze?
Finance navíc potřebuje občas každý. A cizince u nás pracující nevyjímaje. Všichni se dostanou do situace, kdy se v domácnosti rozbije spotřebič, který je pro rodinu nepostradatelný. Občas je také potřeba dorovnat chybějící peníze pár dní před výplatou. V případě nedostatečné nebo žádné peněžní rezervy přichází v úvahu využít půjčky.
Obsah článku
Půjčka pro cizince a Slováky, i bez trvalého pobytu, bývá často obtížnější na schválení kvůli vyššímu riziku pro věřitele.
Půjčky pro Slováky v České republice jsou často zvýhodněné díky podobnému jazyku a jednoduššímu vyřizování administrativních formalit.
Půjčka pro Ukrajince v České republice může být složitější kvůli dodatečným požadavkům a vyšším rizikům, avšak některé organizace a finanční instituce se snaží usnadnit tento proces.
Hypotéka pro cizince v České republice je dostupná, její schválení však může být náročnější a vyžaduje splnění přísnějších podmínek, jako je doložení stabilního příjmu a trvalého pobytu.
Půjčka pro cizince
Sem tam nastávají i horší situace, kdy nastane nevítaný výpadek příjmů z důvodu delší pracovní neschopnosti. To může být velmi nepříjemný stav nejen pro cizince, kteří jsou u nás zaměstnaní.
Někteří na našem území navíc pracují načerno a oficiálně nemají žádný příjem. Najdou se i tací, kteří jsou zde nelegálně, a část cizinců mívá přiznanou pouze minimální mzdu.
V České republice pracuje i hodně cizinců, kteří mají dostatečný příjem a jen si chtějí dopřát něco navíc, co si z našetřených peněz dovolit nemohou. Co dělat v takových případech a je u nás vůbec možné půjčku pro cizince získat? Ano. Banky počítají i s touto situací a nabízejí tzv. cizinecké půjčky.
Cizinecká půjčka
Jak bylo výše zmíněno – i cizinci, kteří u nás pobývají sem tam, potřebují finanční prostředky navíc. Pro banky jsou půjčky pro cizince riskantnější a jejich schvalovací podmínky jsou daleko přísnější. Většina bank požaduje k doložení různé dokumenty navíc. Najdou se ovšem i vstřícnější společnosti.
Pro hladký průběh akceptace cizinecké půjčky je potřeba splnit minimálně tyto body:
- trvalé bydliště na území ČR
- stálé zaměstnání (podnikání – živnostenský list pro cizince)
- dostatečný příjem
V případě splnění výše zmíněných bodů nebude se schválením půjčky pro cizince až takový problém. Nicméně záleží na konkrétní bance, jak se k situaci postaví.
Velmi také závisí na výši půjčky, době splatnosti a podmínkách konkrétního poskytovatele. Jestliže je podána žádost o zapůjčení nižší částky a krátkou dobou splacení peněz, je velmi pravděpodobné kladné vyřízení.
Má nějaká zvýhodnění půjčka pro Slováky?
Obecně u nás mají výhodnější podmínky pro schválení půjčky pro Slováky. Podobně jako Slováci jsou na tom všichni občané pocházející z Evropské unie. Příslušníci států mimo Evropskou unii mají situaci o něco horší. Musí dokládat více různých dokumentů a dokladů. Celý průběh je složitější a schvalovací proces se kvůli tomu může i o několik dní protáhnout.
Další výhodou u půjčky pro Slováky je podobný jazyk, kterým se dorozumívají. Vzhledem k podobné mluvě mají Slováci výhodu ve snazším pochopení česky psaných textů a komunikace je lehčí. Díky tomu se jednodušeji orientují ve smluvních podmínkách a ostatních dokumentech.
Celý proces žádosti o půjčku pro Slováky je pro ně méně náročný než pro osoby jiné národnosti, které se neumí dorozumět pomocí češtiny.
Půjčka pro cizince bez trvalého pobytu
Cizinci, kteří v České republice trvale nebydlí, jsou pro banku velmi rizikovými klienty. Existuje zde mimo jiné riziko odchodu dlužníka do jiné země a vymáhání dluhu se tak může stát pro banky nemožným. Většina bankovních i nebankovních společností proto půjčky pro cizince bez trvalého pobytu nenabízí.
I zde se dá nalézt řešení. Každá půjčka je pro věřitele lákavým obchodem a proto se najdou instituce, které i toto riziko podstoupí. Avšak vysokému riziku odpovídají i podmínky. Úrok bude vyšší, bude požadována zástava nebo ručitel, který v případě problému dluh převezme a zaplatí. Také penále při zpoždění placení budou vysoká.
Půjčka pro cizince s přechodným pobytem
Půjčka pro cizince s přechodným pobytem je také složitý proces. Někteří poskytovatelé tuto variantu cizinecké půjčky vůbec nenabízejí. Jiné společnosti jsou pak vstřícnější a možnost půjčky pro cizince s přechodným pobytem umožňují. Jsou zde ovšem přísnější pravidla, mezi která patří například:
- doba splatnosti půjčky nesmí být delší než délka pobytu
- některé banky poskytují jen účelové půjčky
- často je potřeba „spoludlužník“
Spoludlužníkem se myslí osoba, která je občanem ČR nebo zde má minimálně trvalý pobyt. V případě problémů s neplacením přechází povinnost uhradit půjčku právě na tohoto člověka.
Další možností, jak získat bez problému úvěr, je zajištění pomocí nemovitosti. Žadatel musí prokázat, že je majitelem, a nemovitost se musí nacházet na území ČR. V takovém případě je možno získat úvěr bez ohledu na státní příslušnost a tato varianta je vhodná i pro ty, co nemohou doložit příjem, případně mají záznam coby dlužníci.
Půjčka pro Ukrajince
Kvůli válce na Ukrajině se v ČR v posledním roce pohybuje více lidí ukrajinské národnosti. Momentálně zde žijí a řeší různé situace, které řeší všichni. I oni někdy potřebují půjčit peníze, a tak se nabízí otázka, jak je to s půjčkou pro Ukrajince? Mají Ukrajinci nějaké výhody u cizinecké půjčky?
Co se týče půjčky pro Ukrajince, tak zde platí stejná pravidla jako pro ostatní cizince. Pro poskytovatele úvěrů navíc mohou být tyto půjčky ještě více riskantní. Avšak nějaké výhody se zde najdou. V naší republice se nachází spousta skupin, které se snaží Ukrajincům jejich nelehkou situaci co nejvíce usnadnit.
V případě potřeby půjčky je dobré se na nějakou z těchto organizací obrátit a poprosit ji o pomoc. Pomohou jak s překladem smluvních podmínek, tak mají také mnohem lepší vyjednávací pozici. V některých případech mohou zastat i místo spoludlužníka.
Hypotéka pro cizince
Co když si chce cizinec, který dlouhodobě žije v ČR, zařídit vlastní bydlení, a nemá dostatek peněz? Jak je to s hypotékou pro cizince?
Obecně je hypotéka pro banky velmi zajímavý obchod. Avšak co se týče dlouhodobosti a výše půjčované částky, je pro ně také velmi riziková. V průběhu let se může stát cokoliv a dlužník například ztratí schopnost dluh splácet.
U půjček na vysoké částky jsou banky velmi opatrné. Každá k tomu přistupuje trochu jinak. Některé hypotéky pro cizince vůbec nenabízejí. Jednotlivé případy se však posuzují individuálně. Vzhledem k tomu, že se jedná o vyšší sumy, i samotný žadatel si má opatřit více nabídek a z nich si vybrat tu nejlepší.
Hypotéce je důležité věnovat dostatek času. Nechat si například sestavit nabídku od jedné banky a s touto nabídkou jít do jiné banky. Tam ji ukázat a otevřít diskuzi, zda by nenabídli lepší podmínky. V případě, že je nabídnou, není nic špatného na tom jít s tímto vylepšeným návrhem opět do první banky a poptat se, zda nechtějí svůj původní návrh ještě upravit.
Využití kreditní karty pro cizince
Nabízí se i možnost využití kreditní karty. Ten, kdo umí s kreditní kartou pracovat, čerpá její výhody a cizí peníze má v podstatě zadarmo. Jakmile se člověk zpozdí s vrácením peněz třeba jen o jeden den, ihned se začínají počítat nemalé úroky.
Pro vydávání kreditních karet cizincům je především pravidlo, že musí mít cizinec příjem. Každý si musí uvědomit, že kreditní karta není zrovna tou nejlevnější variantou. Je zde velmi vysoký úrok, i když u valné většiny karet je možnost jít do minusu až 100 000 Kč.
Jsou nebankovní půjčky pro cizince řešením?
Další variantou pro cizince je nebankovní úvěr, který je samozřejmě snadnější získat. Jednou z podmínek získání půjčky je trvalý pobyt na území České republiky. Má-li cizinec trvalý příjem, který je schopen doložit, je pro něj mnohem snadnější půjčku získat.
Každopádně nebankovní půjčky pro cizince jsou nejrychleji schválené. Obzvláště pak rychlé SMS půjčky. Jedinec, který potřebuje peníze, je touto formou získá téměř ihned. Někde schvalovací proces a poslání peněz trvá několik hodin, jinde jsou peníze doručeny do druhého dne.
Nevýhodou nebankovní půjčky pro cizince jsou úroky, které jsou mnohdy o hodně vyšší než u banky. Dalším minusem jsou přemrštěné penále a pokuty v případě zpoždění se splátkou nebo úplné neschopnosti splácení.
Pokud by si cizinec zažádal o půjčku u banky a byl veden v registru dlužníků, je opravdu velká pravděpodobnost, že by mu půjčka nebyla schválena. V nebankovním sektoru by to neměl být problém.
Cizinci, kteří získali české občanství nebo mají na území ČR trvalý pobyt, nemají se získáním půjčky problém a platí pro ně v podstatě stejná pravidla jako pro občany zde narozené.