Půjčka pro firmy – na podnikání

Půjčky

Půjčit si peníze na podnikání rozhodně dnes není problém. Ať už je žadatel dlouhodobý podnikatel, nebo chce s podnikáním začít. Půjčky může dostat jak v bankovním, tak nebankovním sektoru. Jaká půjčka pro firmy je ta nejvýhodnější?

Úroky jsou u obou typů půjček pro podnikatele téměř stejné. Pohybují se někde okolo 7-12 %. Pro firmu, která podniká dlouhodobě, je zde větší pravděpodobnost, že úvěr dostane. Firmu, která chce s podnikáním začít, čeká hromada vyřizování a dost času stráveného v bance.

Půjčka pro firmy

Pokud je žadatelem firma a potřebuje úvěr, musí se připravit na hromadu otázek. Jedna z otázek je, nač peníze potřebuje. Úvěr pro podnikatele může poskytnout jak banka, tak i nebankovní instituce.

Pokud si chce firma vzít úvěr, je potřeba vědět několik věcí, které budou vyžadovány hned při první návštěvě banky. V první řadě to jsou veškeré kontaktní údaje a dva doklady totožnosti jednatele. Dále výše úvěru a především všechny aktuální i historické finanční výkazy, včetně daňového přiznání.

Úvěry pro firmy

V případě, že by firma neuspěla v bance, může se obrátit na nebankovní sektor. Tam s největší pravděpodobností uspěje. Možná však nedostane k zapůjčení tolik peněz, kolik by potřebovala, případně je nutné počítat s vyšším úrokem. Úvěr pro podnikatele poskytují banky i nebankovní věřitelé.

Nebankovní sektory obvykle půjčují peníze do 500 000 Kč nebo maximálně do jednoho milionu. Je třeba taky počítat s podstatně vyššími úroky než v bankách.

Podnikatelská půjčka

Půjčka pro firmy je nedílnou součástí podnikání. Každá firma se potřebuje rozvíjet a růst, což bez pořádného finančního polštáře zkrátka nejde. Ne každé podnikání je od začátku ziskové, a proto je někdy nutné využít úvěr pro podnikatele, který může sloužit jako odrazový můstek pro začínající podnikatele.

Úvěr pro podnikatele má více podob. Může se například jednat o provozní úvěry, krátkodobé úvěry pro podnikatele, půjčky pro podnikatele bez daňového přiznání nebo půjčky pro začínající podnikatele bez příjmu.

Rovněž existuje půjčka pro živnostníky, půjčka pro OSVČ, případně i jiný druh úvěru, a sice hypotéka pro podnikatele. Firemní půjčka má mnoho podob a záleží jen na podnikateli, pro který firemní úvěr se rozhodne.

Firemní půjčka a druhy úvěrů

Úvěr je finanční produkt banky či nebankovního poskytovatele, v rámci kterého si spotřebitel půjčuje peníze od věřitele za předem domluvených podmínek. Úvěr se vždy sjednává na dobu určitou, za poskytnutí se platí poplatek ve formě úroku.

Firemní úvěr může být například krátkodobý – do jednoho roku, nebo dlouhodobý, kdy splatnost dluhu a úroků je delší než jeden rok. U každého úvěru může být více poplatků – například poplatek za sjednání úvěru, poplatek ze předčasné splácení a poplatek za rychlé sjednání.

Existuje celá řada druhů úvěrů, můžeme je dělit například na úvěr účelový, kdy jsou peníze poskytovány na konkrétní účel, který musí být doložený, nebo neúčelový úvěr, u kterého se dají peníze použít na cokoliv a účel využití peněz není potřeba dokládat.

Další druhy úvěrů:

  • spotřebitelský
  • konsolidační
  • hypoteční
  • revolvingový
  • kontokorentní
  • úvěr ze stavebního spoření
  • překlenovací úvěr
  • investiční úvěr
  • lombardní úvěr

Při sjednání jakéhokoliv úvěru je vždy důležité si řádně pročíst podmínky. Také je dobré si porovnat vybraný úvěr od více poskytovatelů.

Bezúročné půjčky pro začínající podnikatele

Především malí a střední podnikatelé mohli i v minulosti využít získání finanční podpory bez úroků. Existuje program EXPANZE, který spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu, ve kterém bylo vyčleněno 8,8 miliardy korun pro investiční projekty, které jsou realizovány na území České republiky.

Jedná se o vhodný úvěr pro podniky, které mají méně než 250 zaměstnanců a jejich roční obrat nepřesáhl 50 milionů EUR, případně jejich bilanční suma roční rozvahy nepřesahuje 43 milionů EUR.

Nejedná se o ojedinělý případ a fond. Stát má vždy zájem podporovat své podnikatele, aby se celá ekonomika na daném území rozvíjela, proto pravidelně přichází s podobnými programy, jak podpořit především malé a začínající podniky. Bezúročné půjčky pro začínající podnikatele jsou velmi žádané.

Podnikatelský úvěr lze sjednat po telefonu nebo osobně na pobočce.
Podnikatelský úvěr lze sjednat po telefonu nebo osobně na pobočce.

Půjčka pro začínající podnikatele bez příjmu může být zajímavým řešením, je dobré si hlídat i všechny možné státní fondy a podpory pro rozvoj.

Půjčka pro OSVČ bez daňového přiznání

Pokud podnikatel nemá dostatečné příjmy nebo s podnikáním teprve začíná, hledá způsoby, jak si půjčit peníze bez daňového přiznání. Pomocí daňového přiznání podnikatelé dokládají své příjmy za předchozí rok. Právě daňové přiznání je u většiny půjček hlavním dokumentem, podle kterého se žádost o půjčku posuzuje.

V případě, že podnikatel nepodniká alespoň 2 roky, daňové přiznání mu u úvěru nepomůže. Proto je dobré hledat způsoby, jak si půjčit bez daňového přiznání. Existuje několik bank a spousta nebankovních společností, které tyto úvěry poskytují. Půjčka pro OSVČ bez daňového přiznání je zajímavým finančním produktem.

Například Moneta Money Bank řeší rychlý online úvěr pro živnostníky bez daňového přiznání. Dá se řešit plně online v částce až 500 000 Kč a se splatností až 10 let. U tohoto úvěru stačí doložit pouze 2 doklady, telefon a alespoň přibližný příjem bez finančních výkazů a podnikat 12 měsíců.

Půjčka pro podnikatele bez daňového přiznání se momentálně u této banky opravdu vyplatí. Moneta také nabízí účet zdarma s bonusem 3 000 Kč pro přehled nad splátkami a za jeho online založení podnikatel získá bonus 3 000 Kč. Vše lze řešit online, a to i pro úplně nové klienty.

Podnikatelský úvěr bez daňového přiznání lze sjednat u více bank. Vždy je dobré si nabídky porovnat u více poskytovatelů. V dnešní době je možné porovnat velkou řadu nabídek na úvěr pro začínající podnikatele z pohodlí domova online.

Úvěr pro začínající podnikatele

V případě, že má člověk skvělý nápad nebo vynikající podnikatelský plán, často nemusí být na vlastní podnikání připraven z finanční stránky. Půjčka pro začínající podnikatele je ideálním řešením, jak začít podnikat i bez dostatečné finanční hotovosti.

U Komerční banky začínající podnikatel nemusí čekat na první účetní uzávěrku ani dokládat daňové přiznání, může požádat ihned o firemní úvěr. Úvěr na podnikání banka poskytuje po telefonu i na pobočce.

Tato půjčka pro začínající podnikatele je určena pro ty, kteří začali se svým podnikáním v posledních 2 letech. Jedná se jak o půjčky na podnikání – například půjčka pro s.r.o., tak je to i výhodná půjčka pro živnostníky.

Půjčka pro s.r.o.

Obchodní společnost je vždy založená za účelem podnikání a dosažení zisku. Obchodní společnost může založit fyzická i právnická osoba. Je založená sepsáním potřebné listiny (zakladatelská listina, společenská smlouva) a vzniká dnem zápisu do obchodního rejstříku.

V České republice máme 4 druhy společnosti:

  • veřejná obchodní společnost
  • komanditní společnost
  • akciová společnost
  • společnost s ručením omezeným

Právě poslední typ obchodní společnosti – společnost s ručením omezeným (s.r.o.) je velmi oblíbená. Jedná se o typ obchodní společnosti, která se řídí zákonem o obchodních korporacích a jde o nejčastější právní formu pro drobné a střední podnikání v ČR. Jak v případě s.r.o. žádat o půjčku?

Podnikatelské úvěry jsou poskytovány na provoz, nové projekty i nečekané výdaje. Například Komerční banka nabízí Profi úvěr start, což je půjčka pro začínající podnikatele (nejen s.r.o.), kdy banka nabízí půjčku až 1 000 000 Kč s tím, že peníze má podnikatel do 2 týdnů na svém účtu.

V případě Profi úvěru banka nabízí dokonce až 5 000 000 Kč na investice, provoz, skladové zásoby a pohledávky. V případě, že má podnikatel u Komerční banky podnikatelský účet, může využít čerpání krátkodobé finanční rezervy pro podnikání až do výše 3 000 000 Kč.

Podnikatelské půjčky jsou dnes běžnou záležitostí, která pomáhá podnikatelům plnit jejich sny a posouvat zajímavé podnikání ještě o kus dál. Úvěry pro firmy tak mohou pomoc nejen v rozvoji, ale například také v uhrazení faktur, s výplatou mezd a dalších provozních nákladů.

Úvěr na podnikání mohou využívat rozjeté firmy, které jsou na trhu několik let a mají stabilní postavení, stejně tak ho ovšem mohou využít i úplně noví podnikatelé.

Podnikatelská půjčka může být dokonce výhodnější než čerpání peněz z vlastních zdrojů. Je proto důležité si vždy porovnat všechny možnosti.

© 2025 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang