Získat půjčku ve zkušební době nebo ve výpovědní lhůtě není lehké. Přesto existují způsoby, jak toho může člověk dosáhnout. Pokud si kdokoliv potřebuje půjčit v tomto období, mělo by jít o nezbytně nutnou částku. Je možná půjčka ve zkušební době?
Zkušební doba s sebou nese určité překážky, proto by měl člověk dobře zvážit, zda je vhodné se v začátcích v nové práci zadlužovat. Může se stát spousta věcí. Práce nebude vyhovovat, dojíždění je náročné nebo vztahy s kolegy nejsou podle představ a člověk se rozhodne z práce během zkušební doby odejít.
Ukončit pracovněprávní vztah může i zaměstnavatel, a to bez udání důvodu, takže představa o splácení půjčky ve zkušební době se může z minuty na minutu rozplynout. Je dobré s jakýmkoliv zadlužováním počkat na dobu, kdy je jistota stálého zaměstnání.
Půjčka ve zkušební době?
Zaprvé je důležité mít na paměti, že banky takovou půjčku pravděpodobně neschválí. Chrání klienty před půjčením financí, které by měli problém splácet. To však neznamená, že dotyčná osoba má svůj záměr vzdávat. Znamená to pouze, že se musí obrátit jinam.
Zadruhé, než si člověk půjde půjčit k nějaké společnosti, měl by požádat o peníze rodinu nebo blízké přátele. Půjčené peníze od příbuzných jsou výhodnější, protože zde není počítán úrok, a podmínky splácení jsou benevolentní. Na druhou stranu v případě nesplácení půjčky může dojít ke zhoršení vztahů.
Zatřetí, pokud člověk nemá jinou alternativu a půjčí si u nebankovní společnosti, měl by volit krátkodobou půjčku, například okamžitou půjčku online. Tato půjčka je velmi rychlá, částka na půjčení se pohybuje řádově v tisících a doba splácení je velmi krátká.
Krátkodobé půjčky jsou příležitostí i pro lidi se špatnou bonitou. U větších částek je riziko, že žadatel musí ručit zástavou nebo najít spoluručitele, jinak půjčku nedostane.
Začtvrté, kromě okamžité půjčky online jsou na trhu další typy půjček nebo možností, kde si půjčit. Existuje např. půjčka za práci, půjčka na OP bez doložení příjmu, půjčka pro dlužníky, mikropůjčka bez doložení příjmu, půjčka na cokoliv atd.
Kdy lze půjčku ve zkušební době získat?
Cílem podmínek je ochrana klienta. Nikdo nechce, aby se při vypadnutí stálého příjmu klient dostal do finančních potíží.
Podmínky pro získání půjčky ve zkušební době:
- pracovní poměr je uzavřen na dobu určitou (nesmí končit do 3 měsíců od podpisu žádosti o půjčku)
- předložení dalšího příjmu
- být dostatečně bonitní a úvěruschopný
- nemít dluhy a závazky
- nebýt v exekuci nebo v insolvenci
- nemít negativní záznam v registru dlužníků
Banka při žádosti posuzuje klientovu úvěruschopnost, to znamená, že klient musí mimo jiné předložit své stálé příjmy. Půjčku ve zkušební době lze snadněji získat od banky, u které má žadatel vedený svůj běžný účet. Pokud na daný účet pravidelně chodí dostatečně vysoký příjem, banka nepožaduje od klienta aktuální potvrzení o příjmech.
Banky, které poskytují půjčku ve zkušební době
Některé banky mohou poskytovat půjčku ve zkušební době, aniž by je zajímalo, jestli je pracovní smlouva na dobu určitou, nebo neurčitou.
Equa bank
U Equa bank není půjčka ve zkušební době žádný problém. Žádost o půjčku posuzuje banka individuálně. Zažádat lze telefonicky, online nebo na pobočce. Při podpisu smlouvy na pobočce se dají peníze získat do 10 minut. U podpisu smlouvy prostřednictvím kurýra to trvá 4-5 pracovních dní.
MONETA Money Bank
Tato banka také půjčuje lidem ve zkušební pracovní době. Ovšem klade si podmínku, že klient musí mít po první výplatě, kterou také doloží. Žádosti jsou posuzovány individuálně na základě požadované výše úvěru, výše příjmů klienta a dalších parametrů.
O půjčku se žádá telefonicky, online nebo na pobočce. U MONETA Money Bank lze zažádat ve zkušební době i o kreditní kartu.
Air Bank
Air Bank posuzuje žádosti o půjčku také individuálně. Klient musí doložit výši příjmů a poskytnout osobní údaje. Půjčka se sjednává online, telefonicky nebo na pobočce. Půjčit lze i pomocí mobilní aplikace MyAir. Potřeba jsou dva doklady totožnosti a výpis z účtu za poslední 3 měsíce, popřípadě potvrzení o příjmu staré max. 30 dní.
Zonky
Půjčka od Zonky se dá sjednat snadno přes internet. Posouzení žádostí je individuální. Zkušební doba klienta není problém, avšak nesmí být mezi dvěma zaměstnáními prodleva (klient nesmí být veden na ÚP).
Žádost probíhá online a stačí k tomu dva doklady totožnosti a výpis z účtu za poslední 3 měsíce. Poté je žádost posouzena, klient prověřen a následně je půjčka ve zkušební době schválena, nebo zamítnuta.
Půjčka pro nezaměstnané
Pro nezaměstnané může být získání půjčky náročným úkolem. Banky a další finanční instituce mají přísné požadavky, které musí být splněny před poskytnutím půjčky, a nezaměstnaní mají často problém najít poskytovatele, který by jim byl ochotný půjčit peníze. Existuje půjčka pro nezaměstnané?
Nezaměstnanost nemusí člověka připravit o možnost získat půjčku. Existují věřitelé, kteří se specializují na poskytování půjček pro nezaměstnané. Často se u nich najdou méně přísné požadavky na žadatele, než je tomu u jiných půjček. Kromě toho mají šanci i zájemci se špatným úvěrovým skóre.
Lidé, kteří vlastní majetek a jsou nezaměstnaní, se mohou podívat na půjčky pro nezaměstnané se zástavou. Dlužník dává do zástavy movitý nebo nemovitý majetek, nejčastěji dům, byt nebo auto. Věřitel má záruku, že půjčka bude splacena.
Půjčky se zástavou jsou spojovány s vyšší úrokovou sazbou a často jsou nabízeny i lidem se špatnou bonitou.
Další variantou půjčky pro nezaměstnané jsou rychlé půjčky pro nezaměstnané, které nejsou zajištěné žádným majetkem. Tyto okamžité půjčky pro nezaměstnané mají obvykle vysoké úroky a jednou z podmínek může být nutnost spolužadatele (spoluručitele), který ručí za půjčku pro případ nesplácení dlužníka.
Půjčky pro nezaměstnané a dlužníky
Pokud má člověk z minulosti nevyřešené nějaké závazky v podobě neuhrazené hypotéky, spotřebitelského úvěru nebo složenek za energie, je veden jako dlužník a získat půjčku je pro něj dost obtížné. Málokdo by riskoval půjčení peněz takovému člověku, protože je velká pravděpodobnost, že ani tato půjčka by nebyla řádně splácena.
Od roku 2016 zákon o spotřebitelském úvěru (č. 257/2016 Sb.) zakazuje poskytování úvěrů dlužníkům a lidem bez příjmu, aby došlo ke zvýšení ochrany dlužníků. Legislativa také ukládá poskytovatelům, že nesmí žádat extrémní úroky, poplatky a jiné extrémní podmínky.
Lidé s finančními problémy by měli vyhledat odbornou pomoc, např. oddlužovacího poradce.
Ze zákona je věřitel povinen prověřit si klientovu schopnost dluh splácet. Pokud si klienta dostatečně neprověří a klient se dostane do problémů se splácením, může být smlouva o úvěru prohlášena za neplatnou. Zákon vysloveně neříká, že nezaměstnaný nemůže dostat půjčku, nicméně je to rizikové.
Finanční prostředí se však v posledním desetiletí výrazně změnilo. Jedna z výrazných změn, které nastaly, je možnost půjček pro nezaměstnané a dlužníky. S rozvojem online půjček a alternativních řešení kromě tradičních půjček v bankách je nyní pro osoby bez zaměstnání o hodně snazší získat půjčku.
Tyto půjčky jsou obvykle krátkodobého charakteru, což znamená, že musí být splaceny během několika týdnů nebo měsíců od uzavření smlouvy. Velkou výhodou je to, že přístup k penězům je rychlý a snadný.
Nabízí se zde varianta bezhotovostních nebo hotovostních půjček pro nezaměstnané. Tato půjčka může být jediným řešením pro dlužníky, kteří mají jinak omezené možnosti, jak získat peníze. Hotovostní půjčka pro nezaměstnané je vítaná i u těch, kteří nemají vlastní bankovní účet.
Je tu také možnost, že se věřitel nedívá na příjmy a výdaje žadatele, nicméně hodnotí jeho majetek. Půjčku je pak možné splatit z prodeje majetku, nejen ze svých příjmů. Teoreticky má pak šanci na půjčku i nezaměstnaný klient, když má dostatečný a prokazatelný majetek.
Co musí klient splnit?
Podmínky poskytovatelů se při žádostech o půjčku liší. Ve většině případů je potřeba:
- věk minimálně 18 let
- trvalý pobyt na území ČR
- bankovní účet vedený v české bance
Účel půjčky není daný, záleží na klientovi, na co peníze použije. Nejčastěji se půjčka sjednává z těchto důvodů:
- finanční potíže
- neočekávané výdaje
- porouchané spotřebiče
- nedoplatky za energie
- oprava auta
- doplatky ve zdravotnictví
Bez prokázání příjmů je půjčka pro nezaměstnané a dlužníky velice riziková pro obě strany. Bez pravidelného příjmu a nemožnosti splácet půjčku věřitel nemá jistotu, že se mu vypůjčené peníze vrátí zpátky. Nebankovní společnosti kompenzují toto riziko vyššími úroky.
Půjčka za práci
Každý se může někdy dostat do finančních potíží. Půjčka za práci nabízí půjčení peněz, které si klient následně odpracuje. Co konkrétně se pod tímto názvem skrývá?
Požádat o půjčku za práci je velice jednoduché. Téměř každý zájemce dostane šanci. Stačí vyplnit žádost o půjčku. K žádosti je potřeba jen občanský průkaz a mobil. Ke schválení dochází během několika minut. Peníze dostane klient na účet nebo hotově.
Klient má pak na výběr, zda půjčku odpracuje, nebo splatí. Lhůta bývá 30 dní. Půjčku za práci lze odpracovat i brigádně nebo z pohodlí domova.
Po schválení půjčky je klient proškolen v oblasti, která se mu bude nejvíce zamlouvat. Jde jen o to, aby se mu pak lépe pracovalo. Nabídka prací bývá velmi pestrá, aby si každý mohl vybrat.
Mikropůjčka bez doložení příjmu
Koncept mikropůjčky bez doložení příjmu je stále oblíbenější mezi těmi, kteří nemají jak doložit svůj příjem. Mikropůjčka je malá, krátkodobá neúčelová půjčka bez zástavy a ručitele, u které se zpravidla nekontroluje příjem žadatele ani jeho bonita. Mikropůjčky poskytují jak banky, tak i nebankovní společnosti.
Od ostatních úvěrů se odlišují svým nízkým úvěrovým rámcem (obvykle max. 15 000 Kč) a krátkou dobou splatnosti. Mikropůjčky, resp. malé půjčky jsou splatné do několika týdnů či měsíců. Setkat se lze i s delší splatností, záleží na konkrétní instituci.
Základním parametrem pro rozhodování je roční procentní výše nákladů (RPSN). Díky tomuto číslu má klient představu o celkové ceně půjčky (celková cena, kterou spotřebitel zaplatí). Má tedy vyšší vypovídací hodnotu než úroková sazba. Důležité jsou i podmínky poskytovatelů.
U online srovnávačů lze filtrovat nabídky podle různých kritérií, např. podle RPSN, zdarma, bez registru nebo hotovostní. Klient zde najde výhody i nevýhody jednotlivých půjček. Samozřejmostí jsou vypsané podmínky pro získání úvěru. Někteří poskytovatelé půjček nabízejí i možnost odkladu splátek nebo pojištění schopnosti splácet.
Mikropůjčka bez doložení příjmu je určena zájemcům o půjčku, kteří mají nulový nebo velmi malý příjem. Takový člověk je pro poskytovatele velkým rizikem a získání mikropůjčky pro něj může být problém. Mikropůjčka je také oblíbená u lidí, kteří si již nějaké půjčky sjednali v minulosti a měli problém se splácením.
Jaké doklady jsou potřeba u mikropůjčky bez doložení příjmu?
Pro vyřízení půjčky je většinou potřeba:
- dva doklady totožnosti
- vlastní bankovní účet
- věk mezi 18 a 65 lety
- české občanství
- trvalý pobyt na území ČR
Další podmínky, které jsou vyžadovány, najde žadatel po kliknutí na jím vybranou půjčku. Největší výhodou u mikropůjčky bez doložení příjmu je bezesporu to, že klient nemusí dokládat své příjmy. Poskytovatel nevyžaduje informace o tom, zda má klient dostatek financí pro splácení poskytnuté půjčky.
Mikropůjčka bez doložení příjmu může být rychlým a účinným řešením aktuálního nedostatku finančních prostředků, avšak může být i finančním problémem v budoucnu. Klient si musí dobře rozmyslet, zda je tato půjčka správnou volbou.
Půjčka 20 000 Kč bez doložení příjmu
Půjčka 20 000 Kč bez doložení příjmu může pokrýt i větší výdaje, jako je koupě domácího spotřebiče nebo oprava auta. Na trhu je nabízena zejména nebankovními společnostmi, od nichž se klient peněz dočká již do 15 minut od schválení žádosti.
Velkou šanci mají i lidé s nižším příjmem nebo negativním zápisem v registru dlužníků.
Částku 20 000 Kč si u některých společností mohou noví klienti půjčit zdarma. Peníze se vyplácí na bankovní účet žadatele nebo v hotovosti, podle toho, jak moc klient na peníze spěchá.
Většina poskytovatelů peníze vyplácí do 1 hodiny, někteří to zvládají během několika minut. Za půjčení se neplatí extra poplatek. Půjčku 20 000 Kč bez doložení příjmu však nemusí získat každý. Někteří poskytovatelé půjček ji nabízí až při opakované žádosti a navíc je potřeba mít dostatečný příjem.
Tato půjčka je hlavně pro ty, co potřebují peníze třeba o víkendu a nemohou získat potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Spoustě společností stačí výpis z účtu za poslední 3 měsíce, případně doklad o jiném zdroji příjmů (důchod, renta, odměna z podnikání aj.). Lidé zcela bez příjmu takovou půjčku nemohou získat.
Splatnost půjčky bývá do 30 dní, případně ji lze rozdělit na delší intervaly v řádu měsíců. Většinou se vše vyřizuje online a peníze jsou vypláceny převážně na bankovní účet. Pokud chce klient peníze v hotovosti, s obchodním zástupcem se domluví na detailech a pro peníze si jde do trafiky nebo na čerpací stanici.
Jelikož se jedná o nízkou částku, zastavení majetku ani ručitele nikdo nevyžaduje. Dny pracovního klidu většinou nejsou problém a půjčku 20 000 Kč bez doložení příjmu lze získat i o víkendu.
Půjčka 500 000 Kč bez doložení příjmu
Půjčka 500 000 Kč bez doložení příjmu už není tak dobře dostupná jako půjčky nižších částek. Z různých srovnávačů na internetu je však možné vybrat společnost, která nabízí půjčku v této výši.
Srovnávače se specializují na to, aby všechny důležité informace byly na jednom místě a přehledně vypsané, aby se klient nemusel zabývat hledáním jednotlivých informací a ztrácet tak čas. Člověk zde najde základní charakteristiku půjčky, podmínky na získání a co je třeba udělat, aby byla půjčka poskytnuta.
Půjčka 500 000 Kč bez doložení příjmu by měla být hlavně výhodná. Po srovnání jednotlivých parametrů (poplatky, úroková sazba, RPSN) je velmi snadné vybrat výhodnou půjčku.
Výhody a nevýhody půjček bez doložení příjmu
Půjčky na OP bez doložení příjmu jsou velice oblíbené, protože celý proces žádosti a vyřízení je jednodušší.
Mezi hlavní výhody patří:
- rychlost – nemusí se dokládat příjem ze stálého zaměstnání
- vyřízení online – žádost je diskrétní přes online formulář
- rychlé vyplacení – několik desítek minut
- flexibilita – bezúčelovost půjčky
Při výběru vhodné společnosti je dobré si pročíst i recenze bývalých zákazníků a také si porovnat, kolik se u různých nabídek přeplatí.
Nevýhody:
- omezení – poměrně nízké částky na krátkou dobu
- krátká doba úvěru – často jen 1 měsíc
- podvody
- vysoké úroky
Ušetření peněz vhodným výběrem půjčky má smysl v každém případě.
Užitečné rady
Jedním z tipů, jak řešit finanční krizi, je založit si revolvingový úvěr, u něhož je flexibilnější možnost splácení. Je poskytován stejně rychle a snadno jako půjčka a je zde možnost si půjčit vyšší částky i bez doložení příjmů.
Na podobné bázi funguje i kontokorent, kde se získá určitý limit a pak už záleží na klientovi, kolik peněz a kdy bude čerpat. Jednou měsíčně se zaplatí alespoň minimální splátka.
Pokud to jde, člověk by se měl snažit ušetřit co nejvíce peněz. Spořicí účet také udělá své. Každý nezaměstnaný by si měl v první řadě najít práci. Nabídek je dost. Při žádosti o půjčku je nutné uvést všechny příjmy, aby byly poskytnuty co nejlepší podmínky.
Mezi pravidelné příjmy se kromě výplaty počítá:
- sociální dávky
- peněžitá pomoc v mateřství
- důchod
- alimenty
- příspěvek na děti
- pronájem bytu nebo automobilu
- všechny způsoby přivýdělku
Lidé v těžkých finančních situacích jsou náchylnější k urychleným a špatným rozhodnutím. Existuje mnoho podvodníků, kteří z toho chtějí co nejvíce vytěžit a nabízejí fiktivní nabídky. S tím je třeba počítat a podvodníkům se pokud možno vyhýbat.