Kdy jindy je vhodnější doba na zavařování ovoce a zeleniny všeho druhu než právě teď? Vždyť sladkého letního ovoce si můžete užívat potom i v zimě a až budete slepovat linecké cukroví perfektní domácí rybízovou marmeládou, budete na sebe pyšní, jak jste se v létě činili.
Zapomeňte ale na obyčejné hrnce, ve kterých je zavařování neefektivní a zdlouhavé a velmi rychle by vás mohlo omrzet. Přicházíme s nabídkou zavařovacího hrnce Professor ZVH 301 X. Jedná se o nerezový zavařovací hrnec o objemu 30 litrů, do kterého bez problému naskládáte až 16 zavařovacích sklenic.
Příkon tohoto hrnce je 2500W a teplotu lze plynule nastavit od 30 do 100 stupňů. Díky vestavěnému výtokovému kohoutu se z něj ale navíc stává i univerzální hrnec s širokou škálou použití. Ideální je pro stáčení svařeného vína, čaje či kávy a dalších horkých nápojů.
Vzhledem k použitému materiálu se nemusíte obávat špatného vlivu na chuť potravin. Praktická je ochrana proti vyvaření či přehřátí a zelená kontrolka, která vás informuje o udržení požadované teploty. Zavařovací hrnec Professor ZVH 301 X lze díky zavíratelnému víku a teplně izolovaným držadlům i jednoduše přenášet.
Neotálejte a zavařte vše co vám přijde pod ruku! Zavářet nemusíte přeci jen ovoce, ale také zeleninu – nejlépe okurky, květák, mrkev, lusky či maso nebo omáčky a polévky!
Co se dá všechno zavařit?
Zavařování je příjemná a užitečná činnost, která umožňuje zachovat si chutné potraviny po celý rok. Zavařování je stará tradice, kterou využívali naši předkové k přežití potravních nedostatků v zimních měsících. Dnes je zavařování populární nejen kvůli praktickému využití, ale také kvůli svému výbornému chuťovému zážitku.
Co se dá všechno zavařit? Možností je mnoho! Nejčastěji se zavařují ovoce, zelenina a různé druhy nakládaných plodin. Ovoce, jako jsou třešně, meruňky, hrušky, jablka nebo angrešty, se často zavařují jako kompot. Když je dostatek ovoce, můžete si tak připravit zdravý a sladký dezert pro celou rodinu. Zavařené ovoce je vynikající přílohou k různým pokrmům, jako jsou palačinky, tvarohové knedlíky či domácí zákusky.
Zelenina je další velmi oblíbený zavařovací materiál. Zavařování zeleniny pomáhá zachovat její čerstvou chuť i vitamíny. Okurky jsou jistě jednou z nejčastěji zavařovaných zelenin, ze kterých se připravuje po celém světě známá nakládaná okurka. Vedle okurek se ale dají zavařovat i dýně, rajčata, papriky a další druhy zeleniny. Zavařenou zeleninu můžete pozítří zkonzumovat jako součást oběda nebo večeře. Je to také skvělý způsob, jak si dopřát chutné a kvalitní přísady i mimo sezónu.
Nemusíme se však omezovat jen na ovoce a zeleninu. Zavařování je také oblíbené u různých druhů nakládaných plodin, jako jsou cibule, česnek nebo kyselé zelí. Tyto nakládané plodiny jsou pak ideální přísadou k různým pokrmům, jako jsou sendviče, hamburgery, saláty nebo polévky.
Kromě tradičního zavařování solí a octem se v poslední době stále více rozšířilo i fermentování. Fermentace je proces, při kterém probíhá přirozené kvašení potravin a vznikají přírodní mikroorganismy, které potravinám přidávají zvláštní chutě a aromata. Mezi nejznámější fermentované potraviny patří kysané zelí, kimči, kvašené okurky nebo kefír. Fermentované potraviny jsou nejen chutné, ale také prospěšné pro trávení a zdraví obecně.
Zavařování je skvělý způsob, jak si připravit domácí potraviny plné živin, bez přidaných konzervantů a chemických látek. Díky zavařování můžeme si uchovat čerstvou chuť sezónního ovoce a zeleniny po celý rok. Je to také vynikající způsob, jak si vytvořit zásoby, které nám přijdou vhod třeba v případě nepředvídaných situacích, jako je například nedostatek potravin nebo přerušení dodávky z obchodu.
Takže pokud máte zahrádku nebo přístup k čerstvému ovoci a zelenině, nebojte se vyzkoušet zavařování. Jsou k dispozici různé metody a recepty, které vám pomohou zachovat si chutné a zdravé potraviny. Zavařování je nejen zábavná činnost, ale také skvělý způsob, jak prodloužit dobu trvanlivosti potravin a užít si jejich jedinečnou chuť po celý rok.