Sushi je japonské jídlo, které se skládá z malých kousků rýže, které jsou oblékány v octové marinádě a pokryté čerstvým nebo sušeným rybím masem, mořskými plody, zeleninou nebo jinými surovinami. Sushi je typické svou estetickou prezentací, kreativními kombinacemi surovin a důrazem na čerstvost a kvalitu ingrediencí. Je také často podáváno s omáčkou sojovou, zázvorem a wasabi pastou.
Existuje mnoho různých druhů sushi, ale základními druhy jsou maki sushi, nigiri sushi, sashimi a temaki sushi. V rámci těchto kategorií existuje mnoho variant, které se liší přísadami a způsobem přípravy. Celkový počet druhů sushi je obtížné určit, protože se tradiční recepty a nové variace neustále vyvíjejí.
Suroviny:
- 3 hrnečky rýže na suši
- 1 balíček smaženého tofu inari zuši (kapsičky smažených plátků z tofu)
- 1 mrkev
- 1 lžíce praženého sezamu irigoma
- 1 plátek kořene lotosu renkon
- 1 lžíce sezamového oleje
Postup:
Plátek lotosového kořene a očištěnou mrkev nakrájíme na velmi tenké nudličky a zlehka je opečeme na rozehřátém sezamovém oleji.
Opečenou směs smícháme s předem připravenou rýží na suši, přidáme pražený sezam a dobře promícháme. Touto směsí pak plníme kapsičky smaženého tofu. Podáváme se sójovou omáčkou.
Odkud se vzalo sushi?
Sushi je jídlo, které se dnes těší obrovské popularitě po celém světě. Mnoho lidí si ho dopřává jako rychlý oběd nebo ho zahrnuje do svého jídelníčku pravidelně. Ale odkud se sushi vlastně vzalo a jak se vyvinulo v to, co je dnes?
Sushi má kořeny v Japonsku, kde se před více než tisícem let vyvíjelo jako speciální druh konzervace ryb. V průběhu času se ovšem stalo opravdovou jídlem, které se připravuje z rýže smíchané s octem a při servírování obvykle doplňuje tenkými plátky syrového nebo grilovaného masa, ryb nebo zeleniny.
Historické záznamy naznačují, že sushi bylo původně vytvořeno jako způsob, jak uchovat ryby. V Japonsku neexistovala technologie na chlazení potravin, a tak bylo důležité najít způsob, jak ryby uchovat co nejdéle. Rybáři vytvořili metodu fermentace a kvašení, která ryby udržela čerstvé po delší dobu. Tento způsob konzervace ryb byl nazýván nare-zushi.
Kolem 17. století se sushi začalo měnit. Rýže začala být důležitější součástí jídla a ryby se staly pouze doplňkem. To se stalo možné díky objevu pastovitého octa, který se přidal k rýži, čímž získala specifickou chuť a konzistenci. Tento nový způsob přípravy sushi se nazýval hajime-zushi.
Během Edo období (1603-1868) se sushi stalo oblíbeným jídlem mezi městskou elitou v Tokiu. Díky rozvoji obchodu se surovinami se začaly objevovat nové variace sushi s různými druhy masa, ryb, mořských plodů a zeleniny. Vznikly také různé formy sushi, jako jsou nigiri-zushi (kuželovitý tvar rýže s plátkem ryby na vrchu), maki-zushi (rolka) nebo temaki-zushi (rolka ve tvaru kuřátkového pírka).
Po druhé světové válce se sushi začalo stávat stále populárnějším po celém světě. Japonská kultura se šířila do zahraničí a restaurace začaly nabízet sushi jako exotické jídlo. Různé varianty sushi vznikaly v závislosti na místních chutích a surovinách. Na Západě se začal rozvíjet zejména tzv. California roll, což je západní verze sushi s rýží obalenou zevnitř a syrovými rybami na povrchu.
Dnes je sushi oblíbené po celém světě. Restaurace s japonskou kuchyní nabízejí široký výběr různých druhů sushi, a to jak tradičních, tak moderních variant. Lidé si sushi mohou objednat nejen ve specializovaných restauracích, ale také ve fast foodech, supermarketech nebo ho mohou dokonce připravit sami doma.
Sushi se stalo symbolem japonské kultury a gastronomie. Jeho příprava vyžaduje preciznost, trpělivost a umění kombinovat různé chutě a textury. Je to jídlo, které se stále vyvíjí a přizpůsobuje místním preferencím a potřebám. Ať už ho milujete nebo ne, není pochyb o tom, že sushi je zde, aby zůstalo a poskytovalo jedinečný zážitek z jídla.